| User37538h a întrebat:

Buna! As vrea sa devin detectiv/criminalist, stiti cumva daca studiind la Universitatea Ovidius - Facultatea de Drept si Stiinte Administrative pot ajunge in acel punct? Exista un profil de criminalistica sau ceva de genul? Imi doresc asta foarte mult si vreau sa gasesc variante pentru a ajunge acolo, excluzand Academia de Politie, nu ma atrage. Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista profil de criminalistica la nici o facultate, nici macar la Facultatea de Politie din cadrul Academiei de Politie.
Detalii cum devii criminalist vezi si aici:
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| Sophieka a răspuns:

Deja din moment ce ai ajuns sa pui astfel de intrebari...N-ai ce cauta in domenii, mai ales in cel de detectiv.

| User37538h explică (pentru Sophieka):

Buna! Nu înteleg de ce ati fost asa deranjata de întrebarea mea. Nu aveam ce cauta în domeniu daca nu imi dadeam interesul ( parerea mea ). Nu pricep cu ce am gresit ca am pus o intrebare, m-am interesat pe toate site urile, iar de acolo am inteles ca pot ajunge in domeniul respectiv studiind la o facultate de drept, sunt vinovata ca asta scrie pe internet? Nu cred.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Salut, cuvantul de "detectiv" ca functie este cea mai situata de cea a procurorului! Acesta este si domeniul meu în care as vrea sa activez, pasii pentru asta ar fi absolvirea facultatii de drept, apoi terminarea magistraturii, iar in final dupa definitivare, începerea unui curs de medicina legala care urca ca si grad, în "procuror criminalist". În rest ca si profil nu, dar acestia sunt pasii de urmat în a ajunge ceea ce-ti doresti! Nu este usor, dar nici imposibil! Sper ca te am ajutat! ☺️