| BiraSorina a întrebat:

Buna seara! Ce face un inginer silvic sau un inginer horticol?

Răspuns Câştigător
| Mymady10 a răspuns:

Un inginer silvic se ocupă de managementul și conservarea resurselor forestiere. Acesta poate lucra în gestionarea pădurilor, planificarea exploatării forestiere, prevenirea incendiilor forestiere, protecția mediului și administrarea resurselor naturale.

Un inginer horticol se ocupă de designul, îngrijirea și îmbunătățirea peisajelor, grădinilor și spațiilor verzi. Acesta poate lucra în proiectarea de grădini și spații verzi, producția de plante, îngrijirea și întreținerea proprietăților verzi și administrarea sistemelor de irigație.

Ambele profesii implică cunoștințe solide în biologie, ecologie și tehnologia materialelor.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Silvic. Se ocupă cu adminstrarea unei zone împădurite sub toate aspectele. Horticol, livezi.