| Feraru_Laura_1989 a întrebat:

Ma scuzati ca va deranjez! As dori si eu o informație. Am terminat ecologie si protectia mediului în 2011 si lucrez in invatamant ca profesor de biologie. Cu această facultate as putea sa predau si chimie? Deoarece am studiat în facultate. Va multumesc!

7 răspunsuri:
| aADI a răspuns:

Nu prea cred, dar așa mai ilegal s-ar putea, deci să nu fi acreditat dar să predai și chimie, trebuie să vorbești cu directorul școlii sau ceva. Eu cunosc pe cineva care a terminat geografie predă atât geografie cât și istorie. Adevărat că le știe pe ambele, dar este acreditat doar geografie, istorie 0.

| Feraru_Laura_1989 explică:

Multumesc!

| Andrei2019 a răspuns:

Nu are nicio legatura biologia cu ce ai studiat tu, dar suntem in Romania.
Poti preda orice.

Bula
| Bula a răspuns:

Conditiile sa predai in invatamant, printre altele sunt:
- sa ai studii de competenta pedagogica
- sa ai studii la materia respectiva la cel putin doua nivele mai sus decat care sa predai

Intrucat ecologia se bazeaza atat pe biologie cat si pe chimie, consider ca le poti preda pe ambele, cel putin la nivelul claselor 5-8.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai facutr practica de predare si la chimie poti si chimie sa predai.

| Feraru_Laura_1989 explică:

Nu am făcut practica pe chimie. În schimb am făcut 2 ani de chimie în facultate. La sfarsit ni s-a spus că putem predă si chimie. În schimb la isj nu se poate.

| Bondarel99 a răspuns:

Era facultate tehnica? Adică scrie inginer pe diploma ta? In cazul asta știu ca poți preda mai multe materii inclusiv chimie, dar la clase mici și licee tehnologice doar.