| iulia23 a întrebat:

Stie cineva ce trebuie sa fac sa ajung profesor? Am terminat facultatea si nu am gasit nimic de lucru, pentru ca nu am experienta. As putea sa predau chimie si biologie. Puteti sa ma ajutati cu un raspuns sau un sfat?

Răspuns Câştigător
| Ruxy a răspuns:

Din cate stiu eu, examenul pentru titularizare a fost in luna iulie. Incearca daca mai gasesti ceva locuri la suplinire. Intereseaza-te la inspectorat si o sa ti se spuna acolo ce e de facut. Spre exemplu sora mea urmeaza sa participe la un interviu pentru suplinire, pe la inceputul lunii septembrie. Depinde de fiecare inspectorat ce metoda alege pentru suplinire: interviu, examen...
Bafta multa!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea tarziu acum pentru anul scolar 2009-2010. Trebuie sa te inscrii la titularizare prin luna iunie, examenul se da in jur de 15 iulie. Pentru detalii, intra pe siteul inspectoratului scolar din judetul tau. La timpul potrivit vei vedea acolo posturile scoase la titularizare si suplinire, datele de inscriere, conditii, etc

| Ruxy a răspuns:

A...si foarte important: trebuie sa fi facut cursul de pedagogie in facultate. Conteaza mult!

| Ornella a răspuns:

Anul acesta, examenul de titularizare a fost in 15 iulie iar cel de suplinire in 28 august, dar s-ar putea dupa etapa de repartizare sa mai ramana posturi..depinde de fiecare oras!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai modulul pedagogic.Si eu am terminat facultatea si nimic de lucru! Crede-ma e o idee buna.Si eu m-am gandit, desi la inceput am fugit cat am putut de invatamant, acum stau si ma gandesc daca nu e solutia optima macar ca si suplinitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre să ai departamentul de psihopedagogie! laughing

| yoannah a răspuns:

Sa ai modulul pedagogic.
Dar te rog frumos... daca o sa iesi profesoara...
Nu fi nesuferita!big grinbig grinbig grin
Byye!happy

| lote00 a răspuns:

Pentru a deveni profesor trebuie obligatoriu sa ai modulul pedagogic.