| Kevinn2000 a întrebat:

Bună seara.
Trebuie să completez un CV pentru prima oară. Ideea e că nu sunt sigur la cam un sfert din CV ce trebuie să scriu mai exact.
1) Naționalizate ( presupun că trebuia să scrie " naționalizare " )
2) experiența profesională ( aici cred că trebuie să scriu dacă am experiență în acest domeniu în care vreau să aplic?... )
3) Referințe
4) Alte aptitudini
5) Obiectiv profesional ( aici mă întreabă care este obiectivul meu în acest domeniu sau pe viitor? ) Nu prea îmi dau seama.
Dau funda celui care mă lămurește.

Răspuns Câştigător
| m3m3sje a răspuns:

Ok, deci la 1 trebuie sa scrii nationalitatea. Daca esti roman vei scrie română
2. Indicat ar fi să scrii ce experienta ai avut in domeniul la care vrei sa aplici dupa scrii ce experiente profesionale ai avut inainte ca sa fie mai complet si nu este gresit, chiar ajuta.
3 Referinte nu stiu la ce te referi exact, presupun ca la cele profesionale si scrii unde ai mai lucrat si ce ai facut acolo
4. La alte aptitudini scrii despre tine in principiu, de ex: sociabil, bun lider, adaptabil, ager, bun ascultator etc
5. Obiectivul profesional se refera unde te vezi tu in acea companie, de ex pe viitor as vrea sa avansez sa devin manager sau ca vreau sa am un loc sigur de munca pentru postul la care aplic. In principiu ce vrei tu sa faci la ei in firma.

7 răspunsuri:
| Kevinn2000 explică:

Am văzut eu greșit la punctul 1...
Era naționalitate. laughing

| Kevinn2000 explică (pentru m3m3sje):

Da, deci la 2, n-am avut nicio experiența, e prima dată când mă angajez, am făcut un curs de 5 luni și cam atât, am amânat ceva timp angajarea. ( Câteva luni )
La 3 am zis mai sus, n-am lucrat până acum.
La 5 mi s-ar părea amuzant să scriu că în acea companie mă văd în aproximativ 3-4 luni demisionând pentru că mi-am făcut banii pentru un calculator și laptop să pot lucra de acasă.
E un job de câteva luni pentru mine.
Vreau sa mă angajez la o benzinărie doar ca să strâng niște bani pentru PC și laptop și pentru permisul auto.
E ok să scriu că vreau să lucrez doar 3-4 luni la ei, iar apoi sunt șanse de 80% să demisionez?happy
Habarnuam ce să scriu.

| m3m3sje a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu, nu da bine sa iti spui intentiile atat de sincer laughing
Eu as spune pentru obiectivul tau profesional: Doresc sa lucrez intr-un mediu prietenos in care sa ma implic pentru o buna desfasurare a activitatilor firmei
Oricum daca este doar o benzinarie nu au asteptari mari de la tine big grin

| Kevinn2000 explică (pentru m3m3sje):

Ok, mulțumesc, o să mă mai gândesc mâine când o să completez tot. De fapt azi. happy
Cred că așteptările lor este să-mi fac treaba cum trebuie.

| m3m3sje a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ceva de genul acesta happy

| Kevinn2000 explică (pentru m3m3sje):

Mai am vreo 2 întrebări, dacă mă poți ajuta...
La Referințe scriu cum ai zis tu? ( Că nu am mai lucrat înainte )
A doua întrebare: e ok să includ la hobby si gamingul? Poate au o impresie proastă despre gameri și o să creadă că sunt neserios sau ceva.
Dacă nu e ok, introduc doar sportul, alt hobby nu-mi vine în minte, ori nu mai am.

| m3m3sje a răspuns (pentru Kevinn2000):

Este o pasiune a ta, nu știu de ce i-ar afecta pe ei într-un fel ocupațiile tale din timpul liber. Poate o data vor avea nevoie de cineva care se pricepe la calculatoare sau șeful caută pe cineva din firma sa ii recomande niște jocuri pentru fiul lui sa ii facă cadou, sunt diferite situații așa ca nu văd nimic rău sa scrii toate hobiurile pe care le ai