| rares2666 a întrebat:

Bună seara, tuturor!

Sunt interesat să devin programator și aș aprecia sfaturi în alegerea unei specializări. În prezent, mă gândesc la următoarele domenii:

-Frontend Development
-Backend Development
-DevOps (Development and Operations)
-Testare (Software Testing)
-Securitatea Cibernetică (Cybersecurity)
-Mobile Development

1. Ce domeniu considerați că este cel mai căutat?

2. De asemenea, doresc să încep studierea unui limbaj de programare și mă întreb care ar fi cea mai bună platformă de învățare? M-am gândit la LinkAcademy, Udemy, Codecademy și W3Schools, dar sunt deschis la alte sugestii.

3. Este certificarea în domeniu necesară pentru a avea succes în găsirea unui loc de muncă? În caz afirmativ, ce platforme oferă această opțiune?

4. Există vreo platformă care garantează / te ajută în căutarea unui loc de muncă la finalizarea cursului?

5. Cunoașteți vreo firmă care oferă internship?

6. Care sunt cele mai bune platforme unde aș putea găsi un loc de muncă în acest domeniu?

Aștept cu interes răspunsurile și sfaturile voastre. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul acordat și pentru împărtășirea experiențelor voastre în acest domeniu fascinant!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Full stack si mobile cred că sunt inca cele mai căutate.

Treabă asta cu certificarea de la diverse cursuri nu prea are nicio importanță. Diploma de facultate are o importanță in rest sa știi meserie.

Și nu, nicio platforma nu îți garantează un job.

Și da, Violetta vorbește prostii, nu dispar joburile de devel în următorii 2 ani.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum evolueaza atat de rapid dezvoltarea AI-ului, intr-un an sau doi, aceste joburi vor dispare in totalitate, fiind facute de roboti cu gandire artificala.
Ti-as recomanda sa te gandesti la niste profesii care au viitor, nu la ceva ce va dispare definitiv din viata noastra.

| StoicAnalysis a răspuns:

Am auzit ca limbajul c++ ar fi unul de baza pe care trebuie sa-l stii in programare. Asta pentru a putea invata mai usor python, java, etc.