| GhErLeA a întrebat:

Buna stie cineva ce mear trebiu ca sa fac un studio de inregistrari si cam cat m-ar costa dau bunda daca stie cineva

1 răspuns:
| Grimmjow69 a răspuns:

Ca sfat: forget it!
Daca nu ai nici cea mai mica idee despre ce inseamna un studio forget it.
10.000 de euro sunt o nimica toata pentru un studio macar semi-profesionist. 10.000 euro sunt doua microfoane si un mixer la mana a doua.
Unul profesionist ajunge la 100.000 euro sau mai mult.

Ai idee despre editare audio?
Ce vrei de fapt sa faci? Sa poti sa tragi vocile, aranjament sau vrei si master final?
Numai sculele pentru masterizarea finala costa cam 30.000 euro.
Pentru voce iti trebuie "acvariul" acea camera unde se trag vocile dotata cu tot ce trebuie. Apoi iti trebuie cunostinte solide de editare audio ca sa poti sa le prelucrezi pntru aranjament.
Parerea mea este sa-ti vezi de treaba ta. Arunci banii pe fereastra.