| crybaby220 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si as vrea sa dau admiterea la Scoala de Subofiteri de Jandarmi si as vrea sa aflu mai multe...
Contează înălțimea si greutatea? Sunt fata, am 1.63 Si 70 kg. (Am condiția fizică destul de bună)
M-am uitat in ce constau probele sportive si cu putin antrenament am incredere ca o sa le iau.
As vrea sa stiu in ce consta examenul la romana si la engleza si daca mai sunt altele in afara de astea.
Cate locuri sunt pentru femei? (La Fălticeni sau la Câmpina )
Imi doresc foarte mult sa intru

7 răspunsuri:
| ComandoFOS01 a răspuns:

Bună!
Din ce stiu eu. s-a scos înălțimea! Totuși cred ca ar trebui sa dai câteva kg jos. dacă consideri ca te vei descurca la probe atunci e super!
La romană și engleza e gramatica. fonetica, părțile de vorbire, părțile de propoziție. fraza și sintaxa din câte îmi aduc aminte
La engleza nu stiu care e programa dar in orice caz tot gramatica e
Sa tratezi cu mare seriozitate orice proba
De la vizita medicală. psihologic etc
Din ce stiu eu nu cred ca exista un anumit criteriu de alegere. gen 80% sa fie băieți și 20% fete... se va lua după medie
Doar la romi și la alte minorități sunt locuri speciale in jur de 10 cred pentru romi și alte minorități
Dacă te Pregătești cu mare seriozitate de pe acum ai șanse mari sa intri, succes

| FlowVODA a răspuns:

Nu exista limita de inaltime/greutate, trebuie sa te incadrezi intr-un barem al IMC-ului ( intre 18-25 fiind normal).De asemenea, locurile sunt repartizate ca fiind o parte pentru femei, iar cealalta pentru barbati, se intra in functie de medie.Incepand cu 2020 locurile la subofiteri s-au cam injumatatit ( 2019 - 1300 Campina, 2020 - 750 Campina, iar la jandarmi de la 400 s-a ajung la 190. Tematica o poti gasi pe site-ul fiecarei scoli ( Campina, Dragasani, Cluj, Falticeni etc).IMC-ul tau ( greutatea raportata la inaltime) depaseste putin limita 26.35, dar se fiind foarte putin peste, se trece cu vederea...am vazut situatii in care s-a trecut cu vederea si la 30-31. Apropo, cauta traseul nou, cel care va intra in vigoare in Ianuarie 2020.Traseul aplicativ trebuie luat in serios.In ianuarie 2019 la Campina, din 3000 de fete au picat 1200 la sportiv, in conditiile in care traseul cel vechi era mult mai lejer decat cel nou.Se spune ca din 2021 se va baga perioada de scolarizare de 2 ani, ca in trecut.

| FlowVODA a răspuns (pentru FlowVODA):

NU sunt repartizate ca fiind o parte pentru barbati, iar cealalta pentru femei.********

| Violleta2022 a răspuns:

Da, greutatea conteaza, fiind proba eliminatorie.
La 1.63m greutatea ideala este de 53-55kg.
Apuca-te serios de sport si da jos 15kg, ca sa ai o sansa sa treci de probele eliminatorii.

| crybaby220 explică (pentru Violleta2022):

Pai cam asta încerc de ceva timp și am dat deja 7 kg laughing) mai am până la admitere

| FlowVODA a răspuns (pentru Violleta2022):

Greutatea fiind proba eliminatorie? Hai sa nu vorbim doar pentru a ne afla in seama.Cum am precizat mai sus, in cazul ei diferenta fiind foarte mica, se poate trece cu vederea ( am vazut cazuri unde s-a trecut cu vederea cand IMC_ul depasea 29). Singurele probe eliminatorii sunt: psihologicul, vizita medicala, traseul aplicativ si bineinteles examenul scris.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FlowVODA):

Da, greutatea este proba eliminatorie!
Daca esti subponderal sau supraponderal, esti eliminat.
Limitele baremului nu "inchid ochii" nimanui, dimpotriva, ti se arata ca nu corespunzi si esti invitat sa te intorci la anul, cand esti in limitele admisibile.
Intamplarea face sa am 2 membrii ai familiei care au trecut prin proba asta si unul a fost eliminat, fiind subponderal cu doar 2 kg sub barem.
Fata are 1.63m si 70 kg, ceea ce o situeaza la categoria de supraponderala.
Uite aici spre sfarsitul listelor si Indici antropometrici pentru selecţionarea candidatelor la admiterea în instituţii militare de învăţământ şi angajare SGP:
La inaltimea de 1.63m greutatea maxima admisa este 59.5kg, cea minima este 53.5kg
Asadar, fata are de pierdut 11 kg ca sa fie considerata "apta" la proba medicala.
Tot in lista atasata, gasiti si listele cu bolile care nu sunt acceptate:

http://www.monitoruljuridic.ro/......62253.html