| IulianaDBF a întrebat:

Sunt profil pedagogic, specializare educator-învățător.
Dacă as vrea sa rămân in învățământ, ca învățătoare sau educatoare, la ce facultate ar trebui să ma duc? De preferabil dacă exista una in Sibiu.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Înscrie-te neapărat la facultatea de Stiinte ale educatiei! Dacă în timpul facultății poți ocupa un post în învățământ, fă-o și pe asta!

Ascultă-mă și-ți faci un bine

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru educator sau invatator nu mai este nevoie de o facultate, este destul liceul pedagogic cu diploma de bacalaureat.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai ce rost are sa mai faci si facultatea de pedagogie daca esti deja la liceu pedagogic?
Eventual sa faci facultate in alt domeniu ca sa ai un plan de rezerva, cu salariile astea mici de acum nu se stie ce va fi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi în Sibiu e doar litere și nu cred că ar ajuta asta.
În Brașov este psihologie si stiinte ale educatiei
În orice caz, pentru a deveni învațator/profesor etc îți trebuie Stiinte ale Educatiei sau Pedagogie sau o facultate în care practici foarte mult materia pe care te-ai axat în liceu și pe care vrei să îndrumi elevii ( asta daca dorești să devii profesor)( dacă există).
Dar depinde foarte mult de ceea ce vrei să faci.
În fine, baftă!

| Anon31241212 a răspuns:

Nu trebuie sa dai la nicio facultate. Cu diploma de la sfarsit de liceu dai titularizarea si poti profesa.

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Exista facultatea de Stiinte ale educatiei, insa nu mai vad rostul! E destul liceul cu diploma de bac!happy Succes!