| t8t7s21 a întrebat:

Buna! Sunt student la UTCN Ingineria Sistemelor specializarea Automatica si Informatica aplicata anul 1 si doresc sa merg pe programare mai departe. Intrebarea mea este: Merita un transfer din anul 2 la specializarea Calculatoare sau nu? Este o diferenta mare (observabila) pe parte de software intre cele 2 domenii de studii sau nu?

2 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Bună! Sunt și eu student la UTCN tot la AC - IS, anul 1, și hai sa îți spun din ce m-am documentat eu despre aceste două specializări.
Punctul comun între aceste două este că amândouă consolidează bazele pentru hardware și software.
La CTI se va lucra mai multa programare decât va fi la IS ( dar și examenele vor fi mult mai grele ). Iar la IS când va fi un examen de SISTEME va fi mult mai greu și la ei mai ușor.
La IS vei învăța să programezi in (C, C++, Matlab, LabVIEW, Simulink și chiar PYTHON + alte opționale )
La CTI vei învăța mai multă algoritmică pentru C++, C. Probleme de nivel mai ridicat de calcul. Vei avea modul de web (HTML / CSS / PHP) și vei face cunoștință cu Java.
Programator poți ajunge de la amândouă, și de la orice profil de la facultate, fie el că e ETTI.
Mult succes!?✌️
De la amândouă poți ajunge programator, și nu numai de aici. Trebuie tras și în facultate și după.

| t8t7s21 explică (pentru AlaSwek):

La IS se mai face si Java si PHP din cate am obs din fisa disciplinelor))