| cmaria94 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare cu ce medie se intra la facultatea de turism, pe ce obiecte se bazeaza? cati ani dureaza? trebuie de dat examen de admitere?

Răspuns Câştigător
| cole21 a răspuns:

Facultatea de turism, e o ramura a Facultatii de Geografie, tine 3 ani, daca vrei sa faci si master mai faci inca 2 ani, cat despre admitere, depinde la care vrei sa mergi, la Iasi parca era pe baza de dosar
Pe baza rezultatelor examenului de bacalaureat, astfel:
■ 50% din media examenului de bacalaureat
■ 50% din nota obţinută la bacalaureat la proba scrisă la alegere, E d), (Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie, Fizică, Chimie, Biologie, Informatică);