| Annamaria_6326 a întrebat:

ce parere aveti despre stewardese, eu as dori sa fac scoala de aviatie, credeti ca este o meserie grea? daca aveti cunostinte mai aprofundate despre asta as dori si eu niste pareri,in mare stiu cam care sunt avantajele si dezavantajele, dar intai de scoala as face facultatea de limbi straine, deoarece ai un avantaj stiind mai multe limbi.Multumesc

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde unde ajungi sa lucrezi. Daca ajungi de exemplu la Tarom o sa fie mai lejer dar nu o sa ai salar asa mare cum ai avea de exemplu la o companie din tarile arabe, insa unde ai fi controlata la sange, nu ai putea face aproape nimic fara sa stie ei.
Avantajele ar fi ca : vezi lumea, te invarti intr-un mediu cat de cat select, adica nu oricine isi permite sa zboare cu avionul si ai salar foarte bune. Dezavantajele care le gasesc : adio viata privata, mereu vei fi pe drumuri, nu o sa poti avea o familie, in tarile care le vizitezi uneori nu ai timp sa faci nimic decat sa tragi un pui de somn la hotel ca apoi trebuie sa si pleci in urmatoarea cursa, e o meserie pe care o poti practica doar cativa ani cat esti tanara.

| LivingLouder a răspuns:

Nu cred ca este o meserie grea dar dezavantajul e ca stai departe de familie si nu prea ai cum sa ai o viata. Dar avantajul ( zic eu ) e ca poti sa calatoresti oiunde in lume

| BlackDarkAngel a răspuns:

Nu este o meserie grea! La inceput iti este putin greu (mai ales daca esti mai timida) fiindca zilnic vei da ochii cu persoane noi si va trebui sa stii sa socializezi cu fiecare in parte. Trebuie sa cunosti cel putin o limba straina (recomand sa te axezi pe engleza deoarece este o limba foarte vorbita).Sa trecem la avantaje si dezavantaje...Un avantaj ar fi ca esti platita destul de bine si ca te vei integra mai bine in societate, vei deveni mai comunicativa, vei putea zbura mai tot timpul cu avionul si iti vei corecta engleza si celelalte limbi straine cunoscute de tine. Dezavantaje: Zburand mereu iti asumi un mare risc, dar cum accidentele de avion sunt foarte rare este destul de ok. Un alt dezavantaj ar fi ca nu este grea meseria cat este greu sa ajungi acolo (in ciuda acestui obstacol recomand facultatea de limbi straine)
Bafta!

| AndreeaRlx a răspuns:

Intotdeauna am apreciat acest job, mi se pare foarte interesant si captivant. Cu cel mai mare drag iti recomand sa urmezi ceea ce iti doresti :*