| saresipiper a întrebat:

Cum te poti angaja azi in sistemul nostru de stat, pare ca nici o institutie nu ofera sanse oamenilor pregatiti, oare numai daca esti pila sau ruda cu mai marii pusi sus in functii se poate sa ai un job la stat?
La privat pare a fi aceeasi chestie.
Ce e de facut in cazul asta, daca nu cunosti pe nimeni de exemplu?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Stii prost, foarte prost.Omul are o dreptate de neegalat.Atat la stat cat si la privat posturile destinate oamenilor cu studii superioare sunt ocupate de rude/pile si cunostinte fara capacitati intelectuale potrivite.Nu te lua dupa milioanele de ''locuri de munca'' fictive de pe internet ca nu e nimic serios acolo.Le trimiti CV-ul, eventual ca sa aiba cu ce sa se justifice, te cheama si la un interviu si ramai cu un ''te sunam noi'. Singurele joburi unde intr-adevar se cauta personal si nu sunt ocupate de ''nepotisme'' sunt cele de la munca de jos.Cine nu stie treburile astea nu a fost in situatia de tanar absolvent in cautarea unui job decent dar fara experienta in domeniu si fara ''pile''.Ai calificare, n-ai experienta.Ai experienta, n-ai calificare.Le ai pe amandoua, n-ai palarie rosie in cap. Piata locurilor de munca din Romania.

60 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La privat aceeasi chestie? la privat ori esti bun ori zbori. La stat nu ii pasa nimanui

| ancaval a răspuns:

Te-ai trezit și tu! Hai că e bine!

Dacă nu cunoști pe nimeni, te rogi de unul de altul să te angajeze. Dacă ai noroc, te ia. Dacă nu ..la fabrică cu tine.

| saresipiper explică (pentru ancaval):

Lasa-ma sa ghicesc, ai 8 clase si esti director executiv, nu?
Vad ca stii mai bine cum stau lucrurile..deci...am 2 facultati terminate cu 10 curat, cum ma pot angaja la stat fara sa dau bani si "sa ma rog" de unii si altii ca nu imi sta in caracter? Exista sanse sa intre si oameni pregatiti in sistem sau e doar pentru analfabeti lumea asta?

Alice

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Ce nu ii pasă?
La privat sunt exclusiv rudele si cunostintele sefului, daca la stat e pe pile gandeste-te in privat...

| johnnny123 a răspuns:

Cine nu angajează oameni pregătiți la privat?
Eu știu că firmele private se bat pe oamenii bine pregătiți.

| Wr3nch a răspuns (pentru saresipiper):

Si ce facultati ai facut/unde? Nu te angajeaza nimeni daca nu e relevant pentru job in sine. Pe mine ca am terminat Litere sigur nu ma ia la EA Bucuresti sa codez jocurilaughing

| saresipiper explică (pentru johnnny123):

In ce oras locuiesti?

| ancaval a răspuns (pentru saresipiper):

De ce ești agitată?

Nu te-am întrebat câte facultăți ai. Și nici media. Știu eu cum se dau notele. Nu ești singura cu 10, crede-mă! Sunt mulți ca tine. Oricum, și eu am facultate și nu mă laud. În fine.

Tocmai ce ai terminat, nu? Unii cer experiență. Ai? Nu. Atunci pa.
Alții, care NU cer experiență, o să te plătească după puterile tale. Și la început primești puțin. Și trebuie să taci în fața lor. Ce câștigi dacă ești tare în gură? Te dă afară. Unde mai lucrezi? La fabrică! Dacă vrei bani, bineînțeles.

Cât despre pile, relații... cunoști cazuri? Mergi și fă reclamații. Eu te susțin. Învață-i tu cum se fac interviurile, angajările.
Asta e....greu cu locurile de muncă. Poți avea masterate, doctorate și ce mai vrei tu, dacă nu te primește, pleci.

| saresipiper explică (pentru Wr3nch):

Normal, vorbesc de facultati in specialitatea domeniului...nici asa nu sunt sanse, atunci? Ce faci

| johnnny123 a răspuns (pentru saresipiper):

În București, unde orice om bine pregătit care vrea să muncească își găsește loc de muncă. Tu în ce oraș locuiești?

| saresipiper explică (pentru ancaval):

Ok si cum ai reusit sa te angajezi TU cu facultatea? Pana la urma despre asta e si vorba, experiența fiecaruia.
Banuiesc ca nu lucrezi la fabrica daca ai facultate.
Si crede-ma numai eu stiu cat de greu si cu cata truda am obtinut diplomele curate, nu cum ai vazut tu in jurul tau ca se da 10 pe bani sau mai stiu eu cum, eu chiar am muncit si invatat de mi-a iesit pe ochi

| saresipiper explică (pentru johnnny123):

Daca orice om bine pregatit isi gaseste loc de munca in Bucuresti, maine iau trenul spre capitala.
Sunt din Tg Jiu

| alina2k18 a răspuns (pentru johnnny123):

Exact.
Si trebuie neaparat un master ca o facultate face oricine laughing

| ancaval a răspuns (pentru saresipiper):

Păi lasă că și eu am învățat. Din clasa 1 tot cu premii eram și la ce folos? Nu am fost niciodată la meditații. Și?

Foarte greu am găsit de lucru. Nu mă băga nimeni în seamă, pentru că NU cunoșteam oameni de sus. Mă refuzau toți, că na. experiență.
Într-o zi, poate am avut și noroc, am dat de o doamnă faină care m-a angajat așa cum sunt. A apreciat la mine niște lucruri și de accea m-a luat. Hai că nu toți sunt gunoaie, mai sunt și oameni buni, care ajută.
Încearcă și tu așa, mergi cu frumosul, fii sinceră, spune-i omului că n-ai experiență și că tot ai fost refuzată, și că dorești musai să lucrezi, îl rogi frumos să te accepte. NU e rușine să rogi pe cineva ceva, din contră, ești respectuoasă, dai dovadă de încredere.

Dacă te superi repede, îți sare muștarul, te oftici la orice, o să pierzi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

La privat sunt exclusiv rudele sefului.

Ok asta inseamna ca cei 4500 angajati ai Oracle sunt rude cu CEO lor?

Sau poate ce 30.000 anagjati OMV. Asta are familie mare de tot.
Sau poate cei 16.000 angajati BRD + BCR.
Si la Careffour are familie mare de tot bosuul cu vreo 10000 angajati.

Si aici spun doar de marile corporatii.
Ca iti zic eu, afacerile prospere care nu sunt de familie... cauta oameni buna ca pane calda.

| TheGentleman a răspuns:

Nu este adevărat. Eu lucrez la stat și nu am susținere politică, nici nu cunosc din interior.

intri pe www.posturi.gov.ro, selectezi jobul dorit, aplici dosarul la instituția respectivă, studiezi bibliografia și te prezinți la examen, apoi la interviu. Totul depinde de cât de bine înveți și stăpânești materia și de nota obținută, Ca la BAC

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Ma refeream la afacerile de familie...nu la omv sau multinaționale.
Si daca ai 2 facultati sau 1 facultate si 1 master mergi sa lucrezi la profi sau omv pe 12 milioane(atat era acum cativa ani)?
Cred ca daca stiai de la inceput ca ajungi sa lucrezi la fabrica nu mai faceai studii superioare, nu?
Si eu vorbesc de orase slab dezvoltate, ca nu stiu cum stau lucrurile in Bucuresti sau in orasele mari, acolo poate sunt alte sanse

| saresipiper explică (pentru alina2k18):

Nici cu ala nu te baga in seama, am prietene cu master si stau de 5 ani pe peron, sustinute financiar doar de parinti (care nu-s bogatani)

| saresipiper explică (pentru TheGentleman):

Poti sa ai si premiul oscar la inteligenta, intr-un orasel mic, condus de politicieni, nu conteaza pregatirea, iei cel mult proba scrisă si te pica la interviu cu 2 intrebari incuietoare. Stiu ce zic, nu-s povesti, am colegi straluciti care s-au lasat pagubasi cand au dat piept cu mafia din zona.
Atunci ce ramane de facut?
Pleci in alt oras?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Sintagma "afacere de familie" nu iti sugereaza nimic? Normal ca daca e afacere de familie angajează rude.

Stii ca omv si careffour nu au doar casieri si oameni care aseaza marfa in rafturi nu? Ai departamente de financiar, it, marketing, juridic, manageri de magazine, logistica, inginerie samd

| saresipiper explică (pentru suntserios):

De alea nici nu te "atingi" cu toate scolile...si da, eu de un umil post de magaziner vorbeam, care si ala e cu "dedicație"...

| siriusblack98 a răspuns (pentru saresipiper):

Eu-s din Bucuresti, iti spun ca la fel este si aici. Exact ce descrii tu care spui ca esti din Tg.Jiu este si aici doar ca la o scara mai mare, fiind mai multe firme.Treaba asta sa stii ca exista in toate tarile, dar cel putin acolo este la un nivel mult mai mic deocamdata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Cum adica nu te atingi. Am mulți prieteni pe partea financiara care lucreaza in companii mari si nu au avut pile. Au muncit, au invatat si au mers la interviuri.
Sa nu mai zic de colegii mei de facultate care multi lucreaza pe salarii frumoase in IT. Prieteni ai prietenei mele lucreaza de la banci la multinaționale in marketing, management si financiar sau chiar prin banci. Soti si sotii ale colegilor mei de munca la fel au job uri calificate in multinaționale. Dar, da, e mai usor sa te plangi pe net decat sa iti misti curul la un interviu.

| FreddieM a răspuns:

Daca ti se ofera a doua zi pozitia mult dorita pe salariul aferent specialitatii tale, crezi ca esti exact persoana perfect potrivita ca sa faca sa continue sa ruleze acel mecanism care tine in viata o institutie sau o afacere? Daca esti asa sigura de competentele tale, ai accepta doua saptamani de proba pe banii tai? Daca esti ce vor ei, ramai si recuperezi banii, daca nu macar ai riscat pe banii tai. Exemplu real. In trecut am aplicat pentru un job, dupa inteviu am fost imediat acceptat, dar nici nu mi-a trecut prin cap sa negociez salariul, prounandu-le ce ti-am sugerat mai sus. Fac doua saptamani de proba pe banii mei. Daca sunt cel potrivit, voi avea salariul pe care il merit. Dupa o saptamana am fost angajat permanent cu banii care consideram eu ca-i merit.
Ori tu vrei sa inveti meserie la locul de munca.
Ok, de acord ca ai toate patalamalele in original si la zi, dar mai e pana sa te prezinti in biroul directorului si sa te vinzi la reala ta valoare.
Totul pe lumea asta are un inceput, nu poti sari etapele, cu siguranta ai lipsuri mari in ceea ce priveste esenta si atitudinea practica a jobului visat.
Nimeni nu se naste expert, dar daca ai rabdare si esti perseverenta vei ajunge rezultate mult visate mai mari decat speri.
Iti vorbeste o persoana care a parcurs acele etape si intr-adevar ma bucur de rezultate exceptionale, pe care ti le doresc sincer si tie.
Succes

| saresipiper explică (pentru siriusblack98):

Nici nu stii ce sa mai faci, am o cunostinta, a luat bacul cu nota micuta si a facut o facultate oarecare, imediat ce a terminat facultatea si-a si gasit de lucru ca profesoara. E frumoasa foc. Ăsta sa fi fost motivul?
Depinde mult si de angajator, sunt care zic tipelor faine "pai ce sa faci aici, du-te la manechine"
Deci, naiba stie ce e de facut si de ce depinde de fapt obtinerea unui loc de munca...

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Ce ma enerveaza genu asta de oameni care isi dau cu presupusul aiurea.
Nu iti doresc sa ai conditia mea si sa fi mers la zeci de interviuri! La nimeni nu doresc sa stie ce inseamna sa fii umilit in halul asta!
In afara de cei cu IT si ASE, ai cunoscut care sa aiba slte specializari si sa se angajeze?
De exemplu cu litere..stiinte politice, drept, psihologie, pedagogie, conservator, jurnalism?
Numai IT si stiinte economice..sau doar astea 2 au cautare?
Altceva...amicii tai lucreaza toti in specialitatea domeniului lor sau meseria n-are nici o legatura cu facultatea?

| saresipiper explică (pentru FreddieM):

Diferenta aici este bunavointa, ca mie, spre deosebire de tine, nici nu mi s-a dat vreodata ocazia sa imi dovedesc o zi competentele, pe cand la tine ai spus "dupa interviu am fost imediat acceptat". Vezi ce zic? Intelegi diferenta?
Ideea in sine nu e ca sunt eu cel mai mare specialist in acel domeniu, ci lipsa sansei si a faptului ca nu pot face parte din acel sistem.
In ce oras lucrezi?
Poate conteaza si asta, ca nici nu mai stiu ce sa cred

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Da, am avut 2 colege la birou care au facut litere. Si lucreaza in comunicarea cu clientii și marketing.

Da, sotia unui prieten e psiholog si scoate o groaza de bani colaborând cu mai multe cabinete ai un spital.

De drept chiar nu cred ca e cazul, nu cred ca e absolvent de drept care sa nu isi gaseasca ceva de munca... Bineinteles cu conditia sa fie si capabil. Jurnalism... Sunt atatea si atatea site uri, publicatii, televiziuni, radiou uri, cu sutele. In IT si stiinte se invarte anturajul meu. Dar o multinationala are zeci de departamente pentru toti. In copywriter ing se cauta si jurnalisti si absolventi de litere

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Sunt f multi care su terminat dreptul si stau pe peron, extrem de capabili, am cunostinte...ce sa zic, am observat ca sunt 2 categorii: oameni care au de lucru (cu cunostinte care toti lucreaza) si oameni care nu au job (cu prieteni care majoritatea nu lucreaza nici ei).
Nu stiu ce conteaza de fapt, facultatea sau norocul, aspectul fizic sau creierul...
Oameni care lucreaza in afara domeniului lor de specialitate cunosti? Sa fi terminat economie si sa lucreze prezentatoare de stiri?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Da, unul din desigenrii dea mine de la munca a facut chimie. Si un coleg de facultate, facultate de IT e mare agent de vanzari acum. Sunt atatea cazuri de bucatari care si au urmat visul desi facusera tot feluk de facultati