| BenjaminFranklin a întrebat:

stiti cum se procedeaza atunci cand vrei sa obtii informatii publice de la o institutie de stat? De exemplu, in cazul meu, vreau sa aflu niste informatii de la Politia Romana despre o achizitie pe care ei au facut-o. Ei sunt obligati prin lege sa iti ofere informatiile, insa ce nu stiu eu si vreau sa vad daca este cineva care a mai facut asa, trebuie sa merg personal in mod fizic la institutie sa completez formularul pentru informatii sau pot sa il trimit prin email. Observ ca ei iti ofera si o adresa de email, insa formularul pe care ti-l pun la dispozitie nu este unul electronic, ci unul fizic care trebuie printat. Acum ce ar trebui sa fac, sa il printez, sa il completez de mana, apoi sa il scanez si sa il trimit lor prin email sau sa ma duc cu el direct la ei? Am cautat sa vad cum se face, nu am gasit explicatii pe site-ul lor nimic. Poate a procedat cineva si cunoaste? Nu conteaza daca este Politie sau nu, procesul este acelasi, am verificat eu la mai multe institutii. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa trimiti si mail...

legea 544/2001
Articolul 3
Asigurarea de către autoritățile și instituțiile publice a accesului la informațiile de interes public se face din oficiu sau la cerere, prin intermediul compartimentului pentru relații publice sau al persoanei desemnate în acest scop.

Articolul 5
(1) Fiecare autoritate sau instituție publică are obligația să comunice din oficiu următoarele informații de interes public:
d) coordonatele de contact ale autorității sau instituției publice, respectiv: denumirea, sediul, numerele de telefon, fax, adresa de e-mail și adresa paginii de Internet;

ar trebui sa iti dea un numar de inregistrare, apoi au 10 zile sa iti raspunda, sau maximum 30, dar trebuie sa te anunte ca au nevoie de 30 de zile in termenul initial de 10 zile

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce ai printat si semnat formularul poti sa-l trimiti prin posta, este bine s-o faci cu confirmare de primire, pentru a fi sigur ca l-au primit. De asemenea poti sa-l depui personal, caz in care sa ceri numar de inregistrare, pe un exemplar care ramane la tine.

| Iuli122122 a răspuns:

Contacteaza un avocat, sigur cunoaste procedura normala chiar de nu a trecut prin asta. Nu trebuie platit avocatul vorba aia „strici o vorba" laughing