| anonimyus a întrebat:

De ieri nu mai am liniște deloc, sunt foarte împrăștiat, am nevoie de ajutorul vostru! Deci ieri am primit rezultatul de la bacalaureat, am luat cu brio media generală 6.71. Am în gând să optez la "FACULTATEA DE INGINERIE ELECTRICA, ENERGETICA SI INFORMATICA APLICATA" (Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iaşi). Am văzut pe situl lor că ultima media la buget admisă în perioada de vara a înscrierilor a fost 6.00. Dilema mea este că s-au înscris 285 de candidați din 375(locuri la buget). Cu media pe care o am eu, am șansa să intru la această facultate la buget? Sau să îmî bag dosarul la mai multe facultăți de la aceași universitate? Dacă aș face acest lucru ar trebui să platesc aceași taxe peste tot? Nu se ține cont că ai plătit la o facultate? Sugerați-mi vă rog ce să fac! În joc este viitorul meu...

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Facultatea asta este o facultate foarte grea, sa stii ca nu e totul sa intri, trebuie sa mai si poti sa o termini. in general facultatile de inginerie sunt foarte grele. esti bun la fizica? la desen tehnic? nu mai spun de informatica aplicata... in fine, daca sunt 375 locuri la buget si doar 285 inscrisi inseamna ca intri sigur la buget. baga-ti dosarul si la alte facultati daca mai vrei si altceva, dar trebuie sa platesti taxa de inscriere peste tot. taxa aia acopera niste cheltuieli ocazionate de gestionarea dosarelor de inscriere adica verificarea actelor, inscrierea ta pe liste, eliberarea legitimatiei de concurs etc. este posibil sa fie 2-3 sectii cumva impreuna si atunci sa fie suficienta o taxa, dar cel mai sigur intrebi cand mergi cu dosarul sa te inscrii, ca se organizeaza la nivel local fiecare cum considera. succes!

1 răspuns:
| VIP3r a răspuns:

Cunosc facultatea, parerea mea este ca ai sanse bunicele sa intri, totusi recomand sa mai depui un dosar si aaltundeva, e mai sigur asa decat sa astepti un an degeaba.