| HanOgHun a întrebat:

Bună, TPU!
Sunt momentan în clasa a X-a, trec în septembrie în a XI-a, profil mate-info Intensiv engleza.
Îmi doresc sa urmez facultatea de psihologie. În urma documentarii și a mărturiilor pe care le-am ascultat, am ajuns la concluzia ca în România nu merita sa faci facultatea de psihologie, cu atât mai mult sa o practici. Asa ca am ajuns la concluzia ca UK ar putea fi o varianta buna pentru a studia psihologia, mai ales pentru ca sistemul lor de predare pune accent pe studiul individual și te propulsează astfel spre conceptul de cercetare, în timp ce în România ți se spune ce sa faci și trebuie sa urmezi instrucțiunile. Nu mai spun ca salariile sunt net superioare fata de cele de aici, mai ales în domeniul psihologiei. Foarte bine. M-am interesat și de facultăți, și de aspectele legate de traiul acolo. Bugetul meu de plecare din România, dacă m-aș înscrie direct de la terminarea liceului, ar fi de 600 de lire, ceea ce e extrem de puțin. (precizez ca părinții nu cred ca ma vor ajuta în acest sens). Ar mai fi bursele care adunate m-ar duce la un start de minim 1200 de lire. Ceea ce e puțin, din nou. Planul meu este sa îmi iau un job part-time încă din primul an, însă am înțeles ca durata de procesare a cardului galben (care îți permite să lucrezi legal în uk) pentru studenți este de minim 6 luni de la aplicarea la universitate. Ceea ce înseamnă că până prin februarie minim ar trebui sa am destui bani în cont pentru a-mi plăti chiria, mâncarea și celelalte. Pentru taxa de școlarizare voi aplica pentru împrumutul guvernamental britanic. Acum ma gândeam. Dacă as rămâne un an acasă pentru a munci ca să strâng banii necesari și pentru a ma pregăti puțin pentru psihologie, deoarece fiind la profilul opus, nu știu cat timp voi avea pe durata liceului sa învăț în paralel, mai ales ca mi-am ales un liceu greu, cu cerințe uriașe, unde m-aș putea angaja? Salariul ideal ar fi de 20 mil/luna, asa în 10 luni as strânge în jur de 4000 de lire, ceea ce e superb. Cer prea mult? Precizez ca voi avea diploma de atestat în înformatica, voluntariate, media de la bac peste 9. Din nou, ideal ar fi sa îmi găsesc un job pe domeniul pe care îl voi urma, cum ar fi profesoara de engleza, sa zicem. Sau trainer, dar acum orice care îmi poate asigura salariul acesta e bine venit. Ce ma sfătuiți? Primesc orice sfat, fie el legat de studiul în uk, fie de ideea de a rămâne un an acasă, orice în conformitate cu mesajul.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Problema in țara nu e ca nu se face facultate cum trebuie, ci ca studenții nu vor sa învețe. Ei vor doar sa își ia diploma, sa treacă examenele și sa ia note mari (și copiind dacă e nevoie). Știu ce zic, am văzut asta cu ochii mei. Nu mai este acumularea de cunoștințe o prioritate. Eu sincer te sfătuiesc sa rămâi aici pentru ca și aici se face carte, trebuie doar sa vrei și sa fii deschisă, sa studiezi și in plus, facultatea doar te îndruma, îți oferă niște cursuri dar tu dacă vrei sa fii buna in meseria ta trebuie sa citești mai mult, sa te documentezi pe cont propriu, cărți sunt destule. Altfel o sa ajungi sa îți iei diploma și o sa vezi ca nu ai rămas cu prea multe cunoștințe. In plus facultatea in străinătate e scumpă și trebuie sa fii prezenta zi de zi acolo, altfel nu ar avea nici un rost sa o urmezi. Treaba aia cu împrumuturile nu e așa ușoară, sa zicem ca îți da împrumut, dar tu dacă te angajezi acolo o sa îți oprească din salariu pana restitui toți banii.
Ai multe oportunități și dacă rămâi aici, sunt atâtea burse care se acorda studenților care învață, poți pleca gratis in vizita in alte tari, la alte universități, poți face masterul in străinătate, chiar cu bursa, poți face doctorat dacă vrei sa te specializezi. Totul depinde doar de cât de deschisă ești spre cunoaștere și cât de pasionata ești de domeniu.