| hulkwirine a întrebat:

vreau sa-mi fac o cariera sportiva de fotbalist! imi place acest sport desi pina acum am jucat doar in strada! am 16 ani si invat la ctetc mate info! as vrea sa gasesc un club sau ceva de genu aici pe aproape prin bularga! dar ceva serios cu care as putea sa-mi fac un viitor, unde as putea merge?

3 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Bularga? Adica Iasi?
Pai...sunt mai multe cluburi scolare, s-ar putea si liceul tau sa aiba unul si poti incepe de acolo.
Daca nu, poti merge cand se fac probe la Poli, daca te pricepi atat de bine. happy

| Crocodilul01 a răspuns:

Noua generatie! Dar e cam greu la 16 ani! happy

| bogdanho a răspuns:

La varsta asta o sa iti fie cam greu. Cand esti mai mic intri foarte usor intr-o echipa, dar la 16 ani deja e tarziu, dar nu imposibil(Drogba a inceput fotbalul profesionist pe la 25 de ani). Ti-ar fi mult mai usor daca te-ai transfera la un liceu cu program sportiv( si ar fi si mai bine daca te-ai transfera la un liceu cu program sportiv intr-un oras in care se pune accent pe tineri). Asta ti-ar asigura un antrenament sau doua in fiecare zi si ai posibilitatea sa ajungi mai repede la forma fizica pe care o au ceilalti de varsta ta si deja au cativa ani de cand joaca fotbal. Fotbalul nu inseamna un dribling reusit sau un sut bine plasat. Iti trebuie o conditie fizica sa rezisti 90 de minute pe teren la capacitate maxima si cand zic sa rezisti nu ma refer ca prin minutul 80 abia sa mai stai in picioare ci sa ai si forta necesara sa dai un sut sau o pasa corecta.