| RoxanaGhost a întrebat:

De vreo 2 saptamani sunt practicantă la o agenție (prefer sa nu dau detalii). Saptamana trecuta a avut loc un incident neplacut.Dosarul meu a fost dat persoanei care se ocupa de angajare iar eu trebuia sa incep ca angajat pe 15, 16 iulie dar pe 13 a avut loc un incident neplacut si vor sa angajeze bodyguard. Politistul a venit acum 2 seri(eram si eu de față) si a sfatuit-o pe viitoarea colega care ma are in practica ca mai bine as incepe ca angajat cand se gaseste si bodyguard,motivul fiind caracterul meu, adica mai pe romaneste sunt moale.M-am simtit foarte prost cand a zis chestia asta, inteleg a fost ca un sfat si dânsul a zis-o pentru binele meu si al celorlalti colegi(voi avea si ture de noapte si mna).Am 20 de ani, sunt genul de persoana muta si stiti vorba cu mutul.Incerc sa fiu moale pentru ca imi stiu ieșirile iar atunci cand sunt calcata pe "coada" explodez mai rau ca o bomba,devin violenta verbal(intr-un mod miștocar,ironic).De aia m-am chinuit să rămân moale de câteva luni. Sfătuiți-mă vă rog,cum să fiu mai impunătoare dar diplomat(adică să eman seriozitate, nu mahalagisme).La noi există niște reguli iar unii clienți nu le respectă ori nu dau importanță, eu trebuie de exemplu să-i determin să poarte mască atunci când intră si etc...
Doar ce am ajuns acasă și m-a apucat un plâns haotic din care nu mă pot opri.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mda,de asta eu uneori am preferat sa iau bani mai putini, aproape cu 500 de lei sau mai putin de 500 de lei, dar sa fie lejer.Nu cred ca as suporta un salar de 2 000 de lei si cu batai imense de cap.Mama mea e sefa de sectie la croitorie.Are in subordine injur de 30 de femei,la toate sa le explice,sa le spuna cum sa faca,ce sa faca, operatii, sa taie, sa descoase, si asa mai dep. Uneori plangea cand venea acasa.Are 30 de ani de experienta in croitorie.Sa lipsit de diferenta de salariu, acum e in masina, nu o doare nici capu.Si mama mi-a spus ceva,sefii care sunt,ea find in postura de sef,tot in aia care face treaba,tot ii aia da cu biciu si casuna pe ei sa faca, pentru ca aia care fac pe prostii, ii lasa in pace sefii ca zic ca " Sunt prost, si nu stiu, si nu au de unde alti oameni " Eu de fel fac pe prostu la munca.

| Catrice a răspuns:

Totul tine de imaginație, cum trebuie' tu sa te imaginezi ca trebuie sa acționezi în diverse situații.