| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat seama ca drumul meu este sportul in viata ca sa ma exprim astfel, si la varsta de 9-11 ani am facut tenis de camp, dupa care nu am mai facut, dar mi-am dat seama ca asta vreau sa fac si dupa ce o sa termin liceul vreau sa dau la educatie fizica si sport la Universitatea de Vest din Timisoara, credeti ca este tarziu sa incep sa practic din nou acest sport, pentru ca eu mi-as dori sa fac o cariera profesionala din acest frumos sport, si dupa ce o sa fiu la facultate o sa pot sa incep sa fac asta profesional? Adica chiar e nevoie sa angajez un antrenor personal sau cum si ce trebuie sa fac pentru a incepe serios acest sport si sa ajung sa il practic poate in cativa ani la marile turnee?
Multumesc anticipation dragilor!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Si eu sunt jucator de tenis, putin mai bun decat un amator obisnuit. Nu am facut cu antrenor, insa practic de vreo 8 ani, timp in care am jucat destul de frecvent si, pot sa spun ca am vazut multe. Vorbim acum ca de la adult la adult: nu ai absolut nicio sansa sa devii jucator profesionist. Sunt atatia tineri care practica sportul asta de mici, in academii sau sub egida celor mai buni antrenori, sustinuti financiar de parinti (pentru ca tenisul e un sport foarte scump) si tot se intampla ca mare parte dintre ei sa nu reuseasca sa faca ceva. Deci nu, imi pare rau, insa realist vorbind, nu poti. Vestea buna e ca facultatea o poti urma fara probleme si, de asemenea, te poti face antrenor de tenis. Asta daca ai oarecare talent, tehnica si cunostinte teoretice. De asemenea, poti practica acest sport la nivel amator. Tenispartener.ro este un circuit special dedicat jucatorilor ca tine sau ca mine. Te face sa te simti, macar 10%, precum profesionistii happy

19 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu ai specificat cati ani ai.

| Rotazi a răspuns:

Exact de varsta voiam sa te intreb si eu.
De ce nu ai mai facut tenis de la 11 ani si pana acum la... cati? Nu ti-a mai placut? Si acum dintr-odata iti place vazand rezultatele altora? Oricum, daca vrei sa fii profesionist, iti trebuie antrenor. E vorba si de tactici, de observatia greselilor "din afara", cu ochi de profesionist, nu numai de pregatirea fizica.

| ibaal a răspuns:

Buna!
Ai nevoie de ambitie, frate!
Daca esti bun, esti bunlaughing
Tu stii mai bine cat de talentat esti, nu te-am vazut noi jucand...mergi inainte cu tupeu!
Ai vazut-o si pe Halep...acum e fara antrenor si nu se panicheaza,e propriul ei antrenor! Poate o fi comparatia prea exagerata,dar, tinteste cat mai sus! Daca nu tu, atunci cine!?
In tine sta puterea!
Daca stii baza, si nu servesti racheta in loc de minge, da-i inainte!
Vezi cum iti e!
Mai bine sa iti para rau ca ai incercat (mai tarziu in viata) decat sa regreti ca nu stii unde ai fi ajuns!
Bafta!

| Rotazi a răspuns (pentru ibaal):

Diferenta intre ei ar fi ca Simona a jucat constant (si cu ambitie, nu manata de parinti) de la varsta frageda. Apoi, Simona a avut antrenori de la care a invatat deja foarte multe, cam totul as spune. Cahil, deja o lasa sa ia singura hotararile in teren. O ajuta doar in cazuri foarte dificile.

| sierra1 a răspuns:

Dragă florii - nu vreau să te descurajez dar o carieră in tenis la anii tăi, o faci poate ca antrenor. Oricum, baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Scuze, am 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Am 18 ani

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La anii tăi, cariera o faci poate ca antrenor. Oricum, baftă

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Antrenor la 18 ani? Poate dupa 30.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Cine a zis că la 18 ani?

"cariera o faci poate" - sesizezi forma la viitor a verbului a face

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Eu cred ca se poate face cariera si la 18 ani daca ai ce-ti trebuie: energie, ambitie, timp, mana buna... Mai ales daca a mai facut cativa ani de tenis anterior.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Stai o leacă: fata acum vrea să ÎNCEAPĂ. Deci poate intr-o altă viață

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Nu descuraja fata. Din cauza celor ca tine n-am mai facut eu tenis. Pentru ca asa ziceau adultii: ca nu se poate incepe la 12 ani. Trebuie sa crezi in tine si sa dai totul ca sa reusesti. Nu varsta e cea mai importanta.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Să fim realiști - să nu amăgim fata.
Dacă era bună, anul trecut era campioană pe undeva și vorbeam de carieră.
Dar ca antrenor pe viitor, calea e deschisă

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Poate ca nu e buna acum dar poate deveni.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Dacă nu e acum. atunci cum spuneam: într-o altă viață (no offense Florii)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Multumesc pentru incurajare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu-i nicio ofensa, am inteles e parerea ta, mersi

| AFR81 a răspuns (pentru Lioana):

Ba da, varsta e foarte importanta. Daca te uiti la toti sportivii de top, vorbesc de tenis aici, toti au inceput in jurul varstei de 5-6-7 ani. Iti garantez eu ca au fost foarte multi ca tine care s-au ambitionat aiurea si au pierdut o gramada de bani pana sa constate ca nu pot practica acest sport de performanta incepand cu varste mai inaintate (13-15 ani). Pur si simplu nu poti face fata cuiva care a plecat, in aceasta cursa, inaintea ta cu 7-8 ani. Tu iti sustii parerea asta absurda pentru ca nu esti familiarizata cu sportul si cu competitia.