| AllexanderMahone a întrebat:

Salut.Sunt Alex si am 15 ani.Nu stiu daca e potrivit sa pun intrebarea asta dar vreau sa fiu lamurit... vreau sa practic un sport si nu stiu ce sport.De cand ma uit la Exatlon a inceput sa am pasioneze Kempo dar cand am aflat dsspre ce e vorba am renuntat la idee.As vrea sa practic tenisul de camp la fel ca Simona Halep dar nu prea am idee de unde ar trebui sa incep si cum sa il practic.Stie cineva un antrenor bun de tenis aproape de Brasov? E tarziu sa ma apuc acum? Stiu ca Simona l-a practicat de la 4 ani dar...

Va rog mult de tot raspundeti la intrebari

Răspuns Câştigător
| beebo a răspuns:

Nu e tarziu deloc sa te apuci de tenis, doar daca voiai de performanta era o problema. Joc tenis de vreo 8 ani cu antrenor, deci cred ca ma simt in stare sa te ajut. Nu sunt din bravos, dar in legatura cu antrenorul iti recomand sa gasesti unul care are rabdare, sa fie tanar/tanara si cu care te intelegi. Comunicarea este foarte importanta, daca nu intelegi ceva sau simti ca nu poti executa lovitura corect este foarte usor sa il/o intrebi si sa iti explice din nou. La inceput te va invata pozitia in teren, cum sa tii racheta in mana in functie de lovitura, si desigur "stilul"(daca il pot numi asa) loviturilor. Tenisul necesita si conditie fizica, iar daca nu esti prea activ iti va fi oleaca mai greu la inceput pana ce te obisnuiesti. este un sport foarte frumos si chiar relaxant, chiar daca depui efort fizic mare dupa te simti foarte bine, e si ca un stress reliever. Ca sfaturi pot sa iti zic sa nu te dai batut daca nu iti iese ceva, sa nu te compari cu altii, mereu dar mereu sa faci incalzirea cum trebuie si sa ai niste adidasi de calitate, care sa iti fie comozi si care sa aiba o talpa cu care e greu sa aluneci. Singurul obstacol pe care l.am intalnit este faptul ca eu port ochelari, au dioptrii foarte mici dar ochii mei se acomodeaza greu si avand in vedere ca si ochii fac un efort maare de multe ori ma alegeam cu dureri de cap si ameteli, bine nu ii purtam pe teren de frica dar am vazut persoane cu ochelari care nu aveau niciun deranj. Daca vrei sa ajungi profesionist atunci am scris degeaba, din pacate nu mai ai cum. Oricum spor la ce sport alegi, si daca alegi tenisul ia in considerare ce ti.am zis!