| ionut332 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si dupa ce termin vreau sa dau mai departe la facultate. Ma gandeam sa dau la Universitatea de Vest Timisoara pe management. Ce ore se fac mai exact pe profilul acesta? Se face si pracfica? Dupa ce termin pot tine si contabilitatea la diferite firme? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 12 a, la un liceu cu profil economic si ma gandeam sa merg in continuare la ceva care sa aiba legatura cu profilul meu, poate la FEAA. Nu m-am decis inca, dar profesorii spuneau ca la facultate se repeta cam tot ce am facut in liceu... Pentru a tine contabilitatea din cate stiu, este de ajuns sa ai calificarea de tehnician in activitati economice pe care daca esti la profil economic o poti lua dand un atestat la un modul de specialitate facut in clasele a 10 sau a 11 a sau a 12 a. Calificarea o poti obtine si daca faci cursuri pe care le platesti. Poti tine contabilitatea dar nu ai drept de semnatura, pentru asta ai nevoie sa fi expert ontabil, adica faci o facultate sau doua si dai examene... Practic in liceu inveti ce trebuie, in facultate repeti ce ai invatat in liceu poate doar sunt mai ample teoriile, insa nu ai drept de semnatura ca sa ti contabilitatea pe numele tau. Cam asta e sistemul de invatamant in tara noastra din pacate.

| ionut332 explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Eu sunt pe profil electric. Daca se repeta, pentru mine e perfect?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru ionut332):

Https://feaa.uvt.ro/ro/facultate/departamente/management Poate gasesti aici informatii care sa te ajute.