| Raluca_Lihor_1998 a întrebat:

Am dat bacalaureatul anul trecut si l-am promovat cu 6.76
Am aplicat de două ori pentru o facultate si nu am intrat. Intrebarea mea este: pot sa dau din nou bacalaureatul în speranța că as obtine o medie mai mare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti sustine examenul de bacalaureat.
Si te poti duce la o facultate la care se sustine examen de admitere, la o asemenea facultate nu conteaza media de la bacalaureat.

| Bondarel99 a răspuns:

Din moment ce s-a eliberat diploma de bac, nu.
Dar sa stii ca la facultatile la care e concurenta mare (si la care tu nu ai sanse) nu e concurenta pentru ca sunt bune ci pentru ca asa s-au invatat sa se ingramadeasca la o facultate numai pentru ca a fost candva de succes. Gandeste-te cata concurenta e la Drept, cati absolventi in fiecare an, cate facultati de drept sunt. O gramaaaaaada de oameni termina Dreptul si nu au unde sa se angajeze, nu mai e ce a fost, chiar ramai cu diploma in mana. Se justifica aceasta concurenta?
Sa luam de ex tehnica dentara (de la Carol Davila). Sunt vreo 30 de absolventi pe an (cam 0, 5 % din cati sunt la Drept laughing) ) si e o meserie foarte cautata si foarte bine platita (gandeste-te ca o singura fateta pentru un dinte e 1500 lei).
Deci majoritatea facultatilor unde se intra cu examen si chiar si cele fara examen dar mai putin cautate sunt mai bune.

| Ana1687 a răspuns:

Din pacate nu mai poti