| Merge0120 a întrebat:

Care dintre cele doua facultati ( marketing-FEEA Timisoara si marketing- ASE Bucuresti ) este mai buna? La care se face mai multa practica, ce sanse ai sa te angajezi dupa? Etc. Va rog sa mi le prezentati in paralel cu niste argumente pro si contra. Multumesc frumos! Castigatorul primeste funda!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista, sunt acelasi pamant. Singura diferenta notabila e ca in Bucuresti vei avea probabil mai multe oportunitati de angajare. Partea cu cat de specialist vei fi o sa depinda de tine nu de facultate in schimb tine minte ca la Bucuresti caminele sunt mai proaste (in medie, or fi si bune) si chiriile mai mari iar preturile la chestii mai mari.

Eu iti sugerez sa lasi comparatiile de valoare si sa te uiti la alte chestii mai importante gen cat de aproape esti de casa, cat de ok sunt chiriile, cum sunt bursele sau care sunt conditiile si sansa de a prinde un loc in camin.

La final vei iesi cu aceiasi diploma dar cu mai multi sau mai putini bani investiti in ea. Daca tot vrei sa ajungi economist trebuie sa inveti sa calculezi asta happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Facultatile sunt bune (Ase respectiv feea) problema e specializarea, marketingu suna bine doar din descriere, cand vine vorba de gasit job... Nu mai suna asa bine

| Florin458 a răspuns:

Salutare! Ambele sunt facultati bune, iar la absolvire vei primi aceeasi diploma indiferent ca este TM sau B. Poti face intershipuri pe perioada facultatii la diferite companii.
Posibilitatile de angajare sunt discutabile.Vei incepe cu inceputul, adica ceva de genul agent vanzari sau cu vreun job intr-o firma de advertising.Problema este ca anual termina foarte multi ASE, deci concurenta pe piata muncii este acerba. Poti invata in paralel 2-3 limbi straine(engleza-germana-spaniola), sa faci si ceva cursuri si sa ai un job inca din timpul facultatii.As recomanda informatica economica sau finante-banci pentru a avea cat de cat siguranta unui job dupa absolvire.Totul depinde de tine, de ceea ce iti doresti. Posibilitatile sunt multe. Daca faci marketing poti opta pentru master in E-business(comert electronic).
Multa bafta!