| alx15 a întrebat:

Daca am facut postliceala sanitara de asistent medical generalist ca sa lucrez ca asistent de farmacie as putea sau ar trebui sa mai fac un curs de echivalare a unor cunostinte? Astept raspunsuri.

4 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Stiu sigur ca din moment ce esti asistent medical generalist nu poti profesa ca asistent de farmacie. Si nu stiu daca sunt echivalari sau trebuie sa faci din nou scoala. Cel mai bine intereseaza te unde ai facut postliceala

| Yuoia a răspuns:

Nici, nici. Trebuie sa faci postliceala de farmacie.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să faci postliceala de asistent medical de farmacie (3 ani). Îți poți echivala anumite materii (examene) cu notele de la postliceala deja absolvită dacă sunt profesorii de acord dar nu poți echivala anii de studiu. Trebuie făcut totul de la 0. Ai și varianta de a face Facultatea de Farmacie din cadrul UMF dacă tot te pasionează ramura aceasta. Facultatea e de 5 ani dar ieși farmacist iar salarizarea este mult mai bună decât ca asistent. Acum depinde ce îți dorești tu cu adevărat, depinde de timp, partea financiară etc.

Toate cele bune! Mult succes!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar esti asistenta de medicina? Nici macar atat nu stii cu ce se "mananca" profesia de asistent de farmacie?