| alx15 a întrebat:

Buna ziua. Ca sa lucrezi ca Brancardier la un spital de stat trebuie sa ai neaparat curs de Brancardier sau se poate lucra si cu postliceala de Asistent Medical Generalist? Astept raspunsuri.

1 răspuns:
| Mirel4412 a răspuns:

Profesia de brancardier nu presupune studii superioare si, de cele mai multe ori, nu este necesar nici liceul, ci doar absolvirea ciclului gimnazial.

Totusi, este necesara o scoala de calificare in care sa inveti detalii legate de profesie, dar si norme de igiena si siguranta la locul de munca.

Astfel de cursuri de calificare sunt destul de usor de gasit in piata, iar costurile pleaca de la 500 de lei.

Vei invata atat notiuni teoretice, dar vei avea si ocazia de a le pune in practica, mai ales daca vorbim de transportul pacientilor.

Sursa: cumsa.ro