| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Pot să lucrez în astronomie (la planetarii sau observatoare astronomice) fără să știu matematica și fizica?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Sunt putine locuri de munca in acest domeniu si vor fi ocupate de cei cu competențele obtinute in cadrul facultatilor care au introdusa aceasta ramura de studiu.
Nu vreau sa te dezamăgesc dar trebuie sa stii matematică si fizica.
Poti participa la cursuri pentru adulti de astronomie daca esti pasionat.
Si poti lucra intr-un post adiacent Intr un planetariu/observator astronomic.
Cine stie? Uneori visurile se implinesc.
Toate cele bune,

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, pe post de om de curatenie, ingrijitor, sau alte functii similare.
Ca astronom, trebuie sa stii bine matmatica (dar si fizica).

| Standt a răspuns:

Exact matematica si fizica sunt bazele astronomiei.

| Korkodeln a răspuns:

Desigur, e oricand nevoie de cineva sa faca curat, sa spele pe jos, sa rupa biletele si sa le arate vizitatorilor unde e toaleta, ca altceva ce sa faci?

| roberto99tm a răspuns:

Evident ca poti dar ca personal auxiliar, orice se poate.