| lilskies a întrebat:

Bună ziua TPU, am primit o ofertă de muncă in străinătate in domeniul agriculturii cules struguri căpșuni etc.
Și înainte să mă duc vreau să fiu un pic informat, adică cum e, cum se comportă aia cu tine, ce trebuie să faci.
Am auzit foarte multe plângeri in legătură cu colegii in acest domeniu.
Că-s răi, că-s nesimțiți etc etc.

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

La ora actuală, daca ai nevoie de o sumă de bani, frumușică, intr.un timp rapid; merita riscul.
Nemtii sunt disperați, se pierd sute de milioane de euro din agricultura, datorita lipsei forței de muncă cauzate de aceasta pandemie. Se făceau bani frumușei si in anii trecuti (3-4k euro) in 2 luni, acum, probabil sumele plătite vor fi mult mai mari pentru a-i atrage pe muncitori.

15 răspunsuri:
| lilskies explică:

Colegii de muncă* scuze

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. chiar așa se comportă. Dacă vrei bani, suporți.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate este mai sanatos sa nu te duci nicaieri acum, in plina pandemie, fiidca viata ta este mai presus de orice ban.
Lasa naibii munca fara, cand esti obligat sa stai in casa, ca sa nu te contaminezi si sa nu mori, sau sa-ti omori familia.

| darrio2007 a răspuns:

Vei afla pe pielea ta cum este sa fii sclav pe bani putini si munca multă. Mai bine ai sta acasa pana trece corona.

| JicaContra a răspuns:

Depinde unde ajungi
in momentul asta s-ar putea sa te pupe in kur din cauza ca forta de munca a scazut in draci pe, peste tot din cauza ca au venit romanii acasa sa avem si noi o felie mare de pandemie

| Violleta2022 a răspuns:

Unde-i contractul asta, in Spania sau Italia?
Unde mor cate 1000 pe zi sunt sunt cate 150.000 de infectati cu coronavirus?

| sierra1 a răspuns:

"multe plângeri...Că-s răi că-s nesimțiți"

ai dreptate, așa se intimplă - dacă n-ai "stomac" de așa ceva, stai acasă

| Cosmin86 a răspuns:

Pai munca in sine e umilitoare, sa culegi capsuni, capsunar laughing))

Cati ani ai? Ce studii ai?

| ioan452 a răspuns:

Toți care au dat răspuns s-au axat mai mult pe gripa aviară decât pe întrebarea ta. Oricum ma gândesc ca nu vrei sa pleci acum. Poate la vara... Dai de tot felul de oameni. Tu trebuie sa te axezi pe munca ta. Daca ți se pare o oferta buna du-te. Măcar încearcă. Știu cum este sa trăiești in România pe salariu de 400€. Pleci cumva prin agenție sau prin ceva rude? Dacă pleci prin agenție ai grija sa nu dai bani înainte ca probabil ii teapa.

| lilskies explică (pentru Cosmin86):

18 ani profesională nu mi-e rușine să muncesc dar ma duc acolo singur nu vreau să dau de tot felul de pușcăriași
Pentru ca sunt o persoană un pic sensibilă
Si cedez ușor cand văd asemenea fenomene

| ioan452 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru tine ii o rușine sa muncești? Da, nu i cel mai bun job dar decât sa furi sau sa te ocupi cu tâmpenii mai esti căpșunar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioan452):

Asta e alternativa propusa de mine, sa "furi"? Mai citeste o data raspunsul tau. Apoi mai citeste-l de 5 ori. Poate intelegi mai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru lilskies):

Iti dai seama ca nu prea o sa intalnesti oameni de calitate acolo, de fapt nu o sa intalnesti deloc. Mai bine iti termini studiile.

| ioan452 a răspuns (pentru Cosmin86):

Citește și tu ce te-am întrebat ii o Rușine sa muncești? Indiferent ce lucrezi nu-i o rușine. Și dacă merg ca și căpșunar da, nu-i cel mai bun loc de munca. Fata de salariile din România ca și căpșunar reusesti sa pui niște bani deoparte pe care in România nici intr-un an nu-i pui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioan452):

Alternativa propusa de mine era sa-si termina studiile intai si abia apoi sa munceasca.