| lucyfer a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, care din venituri se ia in calcul pentru indemnizatia de somaj in cazul urmator:
Am lucrat la o firma nationala, cu contract de munca pe perioada nedeterminata de la 06.02.2006.pana la 03.11.2009.cand am fost disponibilizat cu art.65[1] din C. M.[reorganizarea societatii].
Din 01.01.2009.am inceput o colaborare[part-time, 2 ore/saptamana] cu o alta companie, colaborare care s-a incheiat pe 01.07.2010.prin expirarea contractului de colaborare.
Mentionez ca la prima firma[cu contract full-time] am avut 728 Ron/luna, iar la cea cu colaborare[part-time], 335 Ron/luna.
In acest caz, care din venituri se ia in calcul?
Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se iau in calcul veniturile dupa care s-a platit contributia de asigurari pentru somaj, respectiv daca s-a platit pe o perioada de 12 luni din ultimele 24 luni. Nu spui daca si la a doua firma s-a platit contributia ori daca ai avut incheiat contract de asigurare pentru somaj cu AJOFM.
Daca la a doua firma nu s-a platit contributia si nu ai avut contract, atunci se va lua in calcul venitul de la prima firma. Numai bine!

1 răspuns:
| katala a răspuns:

Toate veniturile pentru care s-a platit contributia la fondul de somaj.