| RebbiRebi a întrebat:

Bună ziua,
Vreau sa dau in vară admiterea la Academia de Poliție și am o nedumerire.
Eu am un frate mai mare care a fost diagnosticat cu schizofrenie paranoidă, iar la testul psihologic, este o fișă în care suntem întrebați de aspectul ăsta și trebuie sa menționam dacă avem vreun membru al familiei cu probleme psihice.
Credeți ca ar reprezenta vreo problemă aspectul asta pentru ei? Am înțeles ca o sa fim verificați oricum dacă suntem admiși.
Pe de o parte îmi este frică sa nu mi se dea,, inapt" la testarea psihologică din cauza lucrului ăstuia, dacă o să-l scriu.
Iar pe de o parte mi-e frică să nu îl scriu, căci mă pot găsi ca am mințit și ma gândesc ca ma pot exmatricula.
Nu știu ce sa fac.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi o problema dar nu cred ca o sa fii declarat inapt numai pentru aceasta. Si este bine sa spui adevarul, oricum o sa se afle la verificari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este recomandabil să nu ascunzi acest fapt. Acest aspect nu va fi decisiv în evaluarea ta pentru admitere, dar va avea o anumită pondere. Dacă restul examinărilor medicale te prezintă ca apt, ai șanse.