| anonim_4396 a întrebat:

Ca fotograf amator cum as putea obtine bani din 'treaba' asta? La cine sa apelez sau cum sa procedez mai intai? De priceput ma pricep, am o camera compacta decenta [ Sony DSC-H400 ], nu-i cine stie ce, stiu, dar am reusit sa fac niste poze destul de ok, zic eu. Am si stiu sa lucrez foarte bine cu Photoshop, Lightroom il stapanesc ok, aici sunt cateva exemple http://imgur.com/a/kwf5K, vad ca site-ul scade din dimensiunea pozelor, scazand si din calitate, se observa la a 2-a poza :\, oricum, astept pareri si propuneri, sa-mi iau un DSLR pentru a scoate bani din poze sau merge afacerea si cu o compacta? Nu vreau si nici nu ma astept la cine stie ce castig dar odata ce am camera asta si stiu sa o folosesc si sa procesez imaginile, sa scot si cativa bani din treaba asta chiar n-ar strica!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Faci niște poze excelente! Nu ai nevoie de aparat mai bun fiindcă Sony este #1 zic eu și oricum le poți prelucra în Photoshop. În viitor da, un alt Sony DSRL mult mai scump. Sony DSC-H400 este foarte bun, atât că nu filmează în FullHD. Dacă nu e DSRL, mi se pare că nu face nici poze în RAW, deci trebui să faci pozele bine din aparat pentru că prelucrarea JPEG-urilor e limitată față de RAW (probabil știi deja lucrurile astea). Mai mult decât aspectul, contează și calitatea imaginilor pe care reușești să le captezi. Dacă ești expert, teoretic poți merge la nuntă și cu telefonul (practic nu).

Poți începe să câștigi bani, la început, așa: mergi la ziua unui prieten, la o serbare, faci poze de sfârșit de clasă la școală etc. Mai este o variantă - să știi pe cineva care are o firmă sau se ocupă cu așa ceva.

1 răspuns:
| Otiko a răspuns:

Am un Nikon DSLR D3200 se afla inca in garantie! Am nevoie de bani! 1350 lei o las! Documentele aferente.am folosit-o numai de proba! nou in cutie cu 2 ani garantie, Cd-uri, cabluri, card de 8 GB acte si tot ce trebuie la el. Se pot face inregistrari video si fotografii de inalta calitate!