| AndreeaCr a întrebat:

Ca profesor, cum poti ajunge sef de catedra? Care sunt criteriile?

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Directorul de departament (nu se mai foloseste termenul de sef de catedra) este ales de ceilalti profesori prin vot.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt aleși de directorul școlii/liceului, deci sunt 'preferințele' lui. Șefii de catedră au sarcina să se ocupe de portofoliul catedrei, în rest, salariul e același, nu sunt remunerați, în mod special, pentru acest lucru.

| ALGator a răspuns:

Am impresia ca Sef de catedra nu poate fi chiar un scop in sine pentru placerea unei cariere.
Pentru un salariu mai bun si prestigiu, da. Dar prestigiul il cistigi prin modul cum profesezi (si prin pile probabil).
Ar mai putea fi un lucru ca un sef de catedra moare de plictiseala pentru ca are multa munca administrativa.