| alissty a întrebat:

Ca sa intri la liceul militar trebuie sa fi avut pe cineva din familia ta in armata? Este adevarata aceasta afirmatie?straight face

Răspuns Câştigător
| RloveR a răspuns:

Nu, normal ca nu!
* Totul începe cu o vizita la centrul de informare recrutare din resedinta de judet din care faceti parte.De preferat sa mergeti la recrutare prin lunile ianuarie / februarie pentru a avea timp sa va pregatiti pentru probele sportive.
* Acestia va vor da o trimitere catre spitalul militar unde veti efectua mai multe vizite medicale( oftalmologie, stomatologie, psihologie etc.). Dupa proba medicala urmeaza sa mergeti din nou la centrul de recrutare cu o fisa de la spitalul militar cum ca sunteti apti medical, avand de asemenea si celelalte acte(copie legalizată de pe certificatul de naştere; copie de pe buletinul de identitate; adeverinţă din care să reiasă că solicitantul este înmatriculat în ultimul an de studii etc.)
* Odata ce dosarul vostru cu actele necesare este depus urmeaza ca acestia sa va contacteze si sa va informeze cand veti sustine probele eliminatorii.
* Probele de admitere sunt: proba phihologica, proba sportiva si interviul.
* Proba phihologica este formata dintr-un test de personalitate si un test de inteligenta.
* Dupa proba psihologica urmeaza proba sportiva, ce este alcatuita dintr-un un traseu aplicativ si o proba de rezistenta. Traseul aplicativ trebuie finalizat intr-un minut si jumatate si contine : 2 sarituri care sa faca 3. 4 metri, aruncarea la poarta a 4 mingi, 5 tractiuni baieti/ 8 flotari fete, mers in echilibru, saritura la capra, un şotron, escaladarea unui obstacol, mers taras, carat de greutati si alergare 10 metri. Daca ati trecut de traseul aplicativ urmeaza proba de rezistenta ce consta in alergarea a 1000 de metri intr-un anumit timp ( 4 minute baieti, 4 minute 15 secunde fete.)Sfatul meutongueegatiti-va pentru aceasta proba.Traseul aplicativ trebuie efectuat cu profesorii vostri inainte de a sustine proba.
* Dupa proba sportiva urmeaza interviul, ce presupunea aflarea motivatiei canditatilor pentru o viitoare cariera militara.
* Dupa ce ati finalizat toate aceste probe urmeaza sa sustineti testele de de la disciplinele matematica si limba si literatura romana. Testele eliminatorii sunt accesibile, sunt grila si trebuie sa luati minim 7 ca sa ajungeti la urmatoarea etapa.Nu conteaza daca luati calificativul 7 sau 10.
* Dupa proba de evaluare de la romana si matematica urmeaza proba dosarelor si se face astfel: media claselor 5-8 + media testelor nationale/2.
Funda?batting eyelashes

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred asa ceva! Insa atunci cand ai un cadru militar in familie se presupune ca esti mai familiarizat cu armata si exista mai mare posibilitate sa calci pe urmele tatalui sau rudei cu pricina! Asta ar fi o explicatie a faptului ca unii cadeti au in familie militari.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Normal ca nu

| Tom a răspuns:

NU trebuie sa fi avut pe nimeni.Trebuie sa fi foarte bine pregatit atat fizic cat si intelectual.

| Florys a răspuns:

Nu! Eu am avut un coleg in clasa care a intrat la liceul militar si nu a avut pe nimeni in armata. Doar trebuie sa treci de niste teste.

| max_3105 a răspuns:

E o tampenie

| ZuuZaaA a răspuns:

Nu.Chiar deloc.
Aceasta afirmatie nu este adevaratahappy. Cine te-a mintit?

| Gabiii_5091 a răspuns:

Nu este adevaratwinking
Normal daca ai avut pe cineva din familia ta, in armata e un plus! happy

| uncopilzapacit a răspuns:

Nu, nu este adevarat!

| Irina_9928 a răspuns:

Nu este adevarat. Dar este exagerat de greu sa intri. Iti trebuie medie mare si sa treci de probele lor. Este foarte greu, crede-ma! Asta iti doresti?

| andreea_5162 a răspuns:

Nu normal ca nu.Nu are nici o legatura:-p nu iti face probleme

| roxanage a răspuns:

Nu este neaparat

| Rasfatzzatu a răspuns:

Nu este adevarata afirmatia aia. laughing