| laul a întrebat:

Cand te angajezi, trebuie sa anunti daca ai cazier?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pana sa anunti tu...in majoritatea cazurilor, la angajare, in dosar, pe langa celelalte acte pe care ti le cere angajatorul, iti este solicitat si cazierul!
Acum, depinde unde vrei sa lucrezi sau mai bine zis la cine..., daca lucrezi pentru interlopi, a avea cazier poate fi o carte de vizita, o dovada de experienta in anumite situatii...
Asadar, depinde..., legal, in cele mai multe cazuri, da, iti este solicitat cazierul!

13 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu daca nu vei lucra in armata, politie, justitie, SRI sau ceva de genul asta nu e necesar

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, la angajare ai nevoie de cazier.

| DiMoDi a răspuns:

În mod normal, da. Cel puţin aşa ar fi cinstit. big grin
Însă de atârnat în balanţă ar trebui să atârne numai dacă vrei să te angajezi într-un post de gestionar. Şi asta numai dacă ai un cazier pentru o infractiune cu caracter economic (delapidare, evaziune, etc)... dacă ai avut accident rutier de pildă, nu te poti angaja ca şofer... dacă ai cazier pentru deranjarea ordinii publice (bătăi, beţii), nu te angajează nimeni ca paznic, dacă ai cazier pentru că ţi-ai bătut nevasta, sau maltratat copii, rămâne (din păcate) la latitudinea angajatorului dacă te vrea sau nu big grin

| anonim a răspuns:

Nu este neaparat nevoie, in general te obliga sa il scoti.

| anonim a răspuns:

Offf.este a doua oara cand nu stiu cum se face, insa din greseala despart aiurea pronumele personal. vroiam sa spun (ti-l). sper sa reusesc sa il corectez, asta pana cand nu ajung la gazeta de perete.

| gabrielutzu a răspuns:

Da, trebuie sa anunti...chiar nu stiu de ce.is o gramada de hoti care nu au cazier.

| petitdreamer a răspuns:

Nu la toate job-urile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La orice angajare, cartea de vizită în societate a individului este cazierul.
Da, se cere cazierul la angajare.
Mult succes și cazier curat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cazierul se ataseaza la dosarul de angajare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jr depinde unde te angajezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu fiecare societate angajatoare cere de la bun inceput cazierul fiecarui potential salariat. Este unul din documentele obligatorii la angajare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa

| asucme a răspuns:

Copie a cazierului iti este solicitata la orice angajare. legala.