| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este cea mai buna profesie din toate punctele de vedere?

31 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sotie rasfatata de miliardar.winking

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Depinde ce te pasioneaza. In mare parte IT-ul. E de viitor, ca totul devine digital.

| Violleta2022 a răspuns:

Profesia ti-o alegi in functie de preferinta ta personala, de talentul tau, de ceea cce ti-ar place sa profesezi pentru o viata.
nu exista cea mai buna profesie din toate puinctele de vedere, ca difera pentru fiecrae cea mai buna profesie.
Eu mi-am dorit sa fiu contabil toata viata si profesez ca contabil de 3 decenii, si nu m-as vedea facand altceva, pentru ca nu mi-ar place.
Daca tu ai vrea sa te faci educatoare, atunci aia ar trebui sa te faci, pentru ca, pentru tine, profesia de educatoarea ar fi cea mai buna profesie din lume, care iti poate aduce multumirea sufleteasca si bucurie, zi de zi.

| Drimmero a răspuns:

Sportiv de performanta, in ziua de astazi, un sportiv indiferent din sportul din care face parte, va avea automat sponsori, sustinatori, fani si o sa faca bani numai din publicitate cat fac altii in 2 vieti.

| Sn4k3 a răspuns:

Cea la care te pricepi.

| Nemessys a răspuns:

Antreprenor

| RobertMoon a răspuns:

Parlamentar

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

La ora actuala cred ca e armata.

| Yurisa a răspuns:

Cand ai multe apartamente si iti iei banii din chirii laughing

| ForeverAlone97 a răspuns:

Bancher

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia care îți place

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai, eu ma gandesc sa ma fac IT-ist dar nu ma vad stand in fata calculatorului 10 ore e zi, dar stii tu. job-ul perfect nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte complicata întrebarea asta a ta.O profesie buna poate fi si aia sa lucrezi intr-un laborator unde controlezi daca apa de la robinet e curata, adica te duci 8 ore, iti iei banii si bonurile de masa si n-ai nici o treaba., decat ca scrii niste rapoarte in care spui ca apa are nu stiu cat la suta microbi in ea.Ca avantaj ai si chestia ca tu stiind cat e de proasta nu bei deloc, iti iei de la magazin, dar poti sa-i dai iubitului tau apa aia infestata când esti nervoasa pe el ca-i trimite fosta mesaje.Si deci exista tot felul de meserii care au partile lor bune, nu stiu daca are rost sa iti dau si alte exemple...
Sau cum ar fi aia de cosmonaut.Pleci in spatiu, vezi planete de aproape si chiar si farfurii zburatoare, dar castigi si pe partea cealalta, ca daca esti plecata jumatate de an te poti scoate de la intretinere si nu platesti un milion pe luna degeaba, duci adeverinta de la serviciu ca sa dovedesti ca ai lipsit din localitate.In fine...
Ar mai fi si profesia de seismolog, aici iar nu ai nici un fel de raspundere, daca e sa vina un cutremur de 9 grade si s-a daramat tot, lumea o sa spuna ca ne-a pedepsit dumnezeu pentru ca suntem rai, nu exista sa faca cineva reclamatie la institut acolo, ca de ce nu a anuntat nimeni (dumnezeu cu Majuscula, scuze).
ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea care-ti place si la care te pricepi. Daca aceste doua criterii sunt indeplinite,atunci vei avea si bani, daca te va duce capul vei revolutiona domeniul in care lucrezi, vei aduce idei, concepte noi, si vei avea o cariera de succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sef la un omw si firme pe gaz, securitate. Sa-ti deschizi un salon de cosmetica, atrenor Pentru un sport, indrumatore canto dansuri samd Depinde ce te pasioneaZa

| wpetterssone a răspuns:

Cea mai bună meserie este cea care îți place cel mai mult.

| gheorghe699 a răspuns:

Cea mai buna profesie, este aceia care iti place, care o faci din placer, din pasiune.

| Nevroza a răspuns:

Eu cred ca afacerist. In Romania eu cred ca politistii o duc cel mai bine rolling on the floor

| ArmywCode a răspuns:

IT/Computer science.

| suntserios a răspuns (pentru ArmywCode):

A zis din toate punctele de vedere. Sunt atatea puncte de vedere din care meseria asta nu e deloc buna

| ArmywCode a răspuns (pentru suntserios):

Ia enumera

| suntserios a răspuns (pentru ArmywCode):

Iti strici vederea.
E o meserie mult prea statica pentru sanatatea organismului.
Implica prea putina socializare.
Nu prea vei mai putea profesa la 50 ani.
Trebuie sa fii la curent mereu cu schimbarile tehnologiei altfel esti out.

| ArmywCode a răspuns (pentru suntserios):

Astea-s motive prietene. Pana la 50 de ani esti pensionathee hee Nu poti sta degeaba si sa primesti banii, trebuie sa depui un efort.

| suntserios a răspuns (pentru ArmywCode):

Da, sunt motive. Sunt alte meserii unde nu ai aceste probleme deci asta nu face aceasta meserie perfecta
Nu stiu cine te pensioneaza la 50 ani...

| RainmakerX a răspuns (pentru ArmywCode):

Nu te pensioneaza nimeni la 50 de ani.
Ah, ca renunti tu la munca pentru ca esti batran si ai destui bani e partea a 2-a DAR ce programator crezi ca are atatia bani la 50 de ani numai din jobul sau?

Programator care a lucrat si lucreaza in Romania, nu in cine stie ce tara unde faci 100K+ pe an.

| ArmywCode a răspuns (pentru RainmakerX):

Daca faci 100k $ pe an iti zic eu ca nu te mai gandesti la pensie.

| RainmakerX a răspuns (pentru ArmywCode):

"Daca" asta e mare laughing

| ArmywCode a răspuns (pentru RainmakerX):

In USA un sysadmin cam atat face pe an. Nu programator, dar trebuie sa fii bun si sa ai experienta.

| RainmakerX a răspuns (pentru ArmywCode):

In USA, nu in Romania.
Asa si medicii au salarii mult mai mari in alte tari.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Cea mai Buna profesie e cea de director! Sau administrator de firma sau de banca laughing Din toate punctele de vedere. Toate cele late au plusuri si minus uri happy

| Daryusxz a răspuns:

Cand iti place ceva ce poate fi o profesie, mie imi place sa stau si sa vina banu, direct agent paza stau in ghereta mea si imi vad de ale mele acum salaru nu e nu stiu ce dar decat sa stai acasa degeaba mai bine in alt loc ca tot aia e.