| SingleFlavor a întrebat:

Care e diferenta dintre facultatea Inginerie Electrica si Electronica?

Nu inteleg care ar fi diferenta intre electronica si electrica. FUNDAA happy

Răspuns Câştigător
| AdyBlackCat a răspuns:

Diferenta este ca cea de inginerie electrica se ocupa mai mult cu producerea,distribuirea,masurarea etc. energiei electrice, cu actionarile electrice ale masinilor electrice, ale motoarelor.In general cam tot ce tine de energia electrica. Pe cand electronica se bazeaza mai mult pe circuite mici, pe componentele de pe placutele electrice. Ingineria electrica cuprinde si o parte de electronica, dar doar de baza si e pentru circuite mai mari.