| Caila_Catalin_1993 a întrebat:

Care este diferenta dintre Inginerie Energetică si Inginerie Electrică? (Politehnica)

2 răspunsuri:
| Nostradamuss a răspuns:

Pai iti dai seama dupa cum se numeste, cea electrica e o ramura a Ing energetica. e logic, este energie electrica, mecanica, etc

| neutrino a răspuns:

Energetica se ocupa strict cu teoria producerii energiei electrice, transportul si distributia acesteia. Ingineria Electrica se ocupa cu tot ceea ce inseamna "Electrotehnica": energetica, electronica, automatica etc, si multe universitati au aceasta specializare numai in limbi straine.