| StrongHeart a întrebat:

Care este meseria sau orientarea profesionala cea mai apropiata de ingineria sunetului?
Din moment ce nu exista, din cate stiu eu, aceasta specializare de inginer de sunet, in Romania, care este profesia si implicit studiile care se apropie cumva de latura asta?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Facultate nu, ca la regie/televiziune si film faci de toate, dar is cursuri:

https://mediaacademy.ro/cursuri/audio/maestru-de-sunet-sound-technician

| Frank51 a răspuns:

Inginerie electrică, la cursurile electronică analogică/digitală, circuite integrate, procesare de semnale analogice/digitale, și probabil cursuri legate de armonici. Eu am urmat toate cursurile în cadrul facultății de Inginerie electrică, nu am văzut specializare dedicată pentru sunet, există pentru semnale.