| StrongHeart a întrebat:

Unde se invata ingineria sunetului si ce face mai exact un inginer de sunet?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Politehnica din București are Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei, specializarea Inginerie Audio. Poate și altele.
https://www.rubinian.com/cor_6_ocupatia_detalii.php?id=215305

Cercetezi sau exploatezi instalații de sunet. Spre deosebire de un tehnician, proiectarea de echipamente și sisteme de echipamente sunt mai importante în munca ta. Trebuie nu doar să știi cum să amplasezi o boxă, ci să proiectezi tot ansambul în funcție de spațiul dat și situația de folosire.
Concert Fără Zahăr? Tehnician.
Concert Shakira, cu mii și mii de wați și sute de boxe amplasate strategic prin anumite cotloane pentru ca sunetul să se audă perfect iar microfonul wireless să transmită rf fără întrerupere și fără microfonie? Inginer.