| ina129 a întrebat:

Care sunt cele mai bune laptopuri ca, calitate-pret?!
vreau pareri din propia experiente/utilizare

Răspuns Câştigător
| Deea_4962 a răspuns:

Depinde de unde esti, oricum sa nu incerci la marile hipermarketuri pentru ca or avea ele preturi promotionale dar de cele mai multe ori dau chix in ceea ce priveste configurarile.
Cele mai bune firme[din cate stiu eu]sunt:
Dell
Compaq
Fujitsu-siemens
Eu am IMB si sunt multumita de elhee hee

30 răspunsuri:
| Madu_9584 a răspuns:

Eu am un laptop DELL INSPIRON 6400.il am de 2 ani si sunt multimuta de el:X:X
pret. tinand cont ca a fost acum 2 ani am dat pe el 1000 euro.acum este cam 30 mil...depinde de unde il iei.big grin

Caracteristici:

Procesor-Intel Core Duo T2050, 1.60 Ghz
Display-WXGA 15.4"
Chipset Video-Intel Graphics Media Accelerator 950
Memorie Video-224 MB Shared
Hard Disk-120 GB, SATA 5400 rpm
Memorie RAM-512 MB, DDR2

Comunicatii:

Retea-10/100 Mbps
Wireless-802.11 b/g, Bluetooth
Modem-56k
Porturi-4 x USB 2.0
1 x Casti
1 x RJ 11
1 x IEEE 1394
1 x VGA
1 x Microfon
1 x RJ 45
1 x TV out

Alimentare:

Baterie-Li-Ion 6 celule

Altele:

Greutate-2.9 kg
Sistem de operare-FreeDOS

sper sa-ti fi fost de ajutor:*

| Swabia a răspuns:

Dell e a doua firma, ca performante si ca nume, acum depinde de performanta leptopului, daca laptopu are performante reduse atunci nu te poti astepta sa fie laptop-ul bun!
Eu am un Dell Studio 1537!
Detalii despre el gasesti aici : http://www.orange.ro/support/laptops/dell-studio-ro.html

| sweety_1169 a răspuns:

Eu am fujitu-siemens si sunt f multumita de elhappy

| Criiss16 a răspuns:

Eu am un laptot Dell si sunt foarte multumita de el. L-am cumparat acum 1 an jumate cu 950 €. Acum chiar nu stiu cat este, dar ti-as recomanda sa-ti iai un Dell.Sunt chiar bune.happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cand l-am cumparat pe al meu (in urma cu 1 an jumate) cel mai bun raport calitate/pret era la fujitsu-siemens. L-am ales si pentru ca avea procesor Intel... Cele Dell au de obicei procesoare AMD.

| ina129 explică:

Pt kitty
eu am vazut pe net ca si cele de la dell au procesor intel acum nu stiu ce sa zic happy..astept pareri si voi vedea ce voi alege happy multumesc celor care au raspuns pana acum kiss

| murik a răspuns:

Eu iti recomand un Apple-MacBook, este mai scump, dar merita. Primul motiv pentru care il recomand este faptul ca bateria te tine pana la 4 ore, chiar si dupa 2 ani de utilizare. Acest lucru nu l-am mai intalnit la niciun laptop pana acum; aproape toate, dupa un an, un an jumate scad durata la 1h, 1h si un pic. Nu mai vb de unele aplicatii f tari. Insa are si minusuri, evident, depinde acum in ce scopuri vrei sa il folosesti.

| ina129 explică:

In scopuri cat se poate de normale si usoare cum ar fi mess, site-uri; muzica; un film poate f rar.sa caut referate pentru scoala si cred ca cam atat daca il tine bateria cateva ore si functioneaza destul de bine cateva ore pe zi sunt multumita.Inca o intrebare cam de cati volti are nevoie un laptop pentru a functiona?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa iti ei un laptop bun bun acum nu mai conteaza pretul ia-ti un apple e cel mai bine laptop nu ce zic alti ca e hp dell etc apple e cel mai bun daca nu crezi cauta pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madu draga, daca tu crezi ca in ziua de azi cumperi un laptop la caracteristicile alea cu 30 mil, fie el dell sau orice altceva, crede-ma ca te inseli amarnic. Mai urmareste si tu piata si dupa exprima-te in public. lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toshiba sunt cele mai durabile si bune laptopuri din lume.sunt mai scumpe dar merita toti banii din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toshiba sunt cele mai bune.sunt mai scumpe dar merita toti banii pentru ca piesele sunt de calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti un HP Pavilion, in jur de 45 mil, dar este extrem de bun...eu am un hp pavilion dv7-3150, procesor 2. 4, 4GB RAM, 500G HDD, placa video GeForce GT320M cu 1G pe ea, Windows 7...iti merge absolut orice pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu ce tot zic toti de dell sau hp ca sunt praf ca si pret calitatea si configuratiile is de cele mai multe ori penale.sony si apple mai merg desi apple mi se pare ca sunt cam exagerate ca pret.eu am un acer si nimeni nu poate sa zica ca nu e bun pentru ca il am de aproape 2 ani si inca nu stiu colegi care sa imi reproseze ca au ceva mai bun.am dat aproape 1000 euro si am o configuratie beton cel putin la vremea cand l-am luat/4 gb ram la frecventa 1066mhz, procesor centrino 2 P7350, 320gb, hd camera, bluetoth, butoane senzitive pentru muzica, amprenta digitala pentru protectie, subwoofer, full hd 1080, tv tuner, nvidia 512 dedicata 9600GT certificat dolby si dlna, 3mb cache

| MitroKta a răspuns:

Acer sunt cele mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune laptopuri difera in functie de ce ai nevoie pentru gaming, entertainment sau aplicatii profesionale, cel putin eu am un Apple MacBook Pro pe care am dat o groaza de bani dar nu se compara cu nimic, e cel mai bun laptop pe care l-am avut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune: Apple si Sony. Dar si cele mai scumpe. Cele mai moderate si ca pret si in ce priveste calitatea : TOSHIBA(il recomand cu toata increderea. Eu am un SATELLITE A 100, de vreo 4 ani si nu am avut nici un fel de probleme cu el, cu exceptia bateriei, care m-a lasat de vreo doua luni. E drept ca lucrez numai in WORD, cu el... Si asta conteaza. Dar, asta nu inseamna ca l-am intrebuintat numai la asa ceva.Incepand de la tastatura, tachpad si tot ce inseamna butoane, intrari USB etc., toate imi funcotineaza perfect. Are o antena wifi, foarte buna. Asta conteaza mult la un laptop., Wireless, manual; audio, manual... Daca ar fi sa il schimb, mi-as lua un SONY, sau in cel mai "rau"caz, un APPLE.
Dell, si HP, sunt iarasi marci, de incredere. Cel putin Dell, sigur. Este robust, rezistent si popular. Dell este o marca buna! Dar, antipatic, estetic vorbind(pentru unii, care pun mult accent pe designe). Cele mai slabute : Packard-Bell, Acer, Asus, in opinia mea.

Cu stima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un HP pavilion dv9000 si m-a tinut doar 2 ani.Nu faceam cine stie ce chestii pe el, lucruri obisnuite:mess, filme, referate etc si intr-o zi pur si simplu am vrut sa-l deschid si mi-a murit...se aprindeau doar beculetele si facea zgomote ciudate. L-am reparat si nu a durat mai mult de 5 zile si mi s-a stricat din nou, l-am reparat si a doua oara si mi s-a stricat peste 3 zile si pana la urma nu a mai putut fi salvat. Acum un Dell si sunt foarte multumita de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta Toshiba,
Un top cu cele mai bune 5 laptop-uri il gasesti pe :
http://topcadouri.ro/Top-5-Laptop.php

| DanKristian a răspuns:

Orice laptop dar numai nu HP. Cred ca un Dell ar fi cel mai potrivit pentru gama medie- high tech.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti un Asus ca 50id

| Mariaaa_5076 a răspuns:

Ce vorbiti de Toshiba si de Ael si de nu mai stiu ce! Cel mai bun laptop aparut pe piata este de la SONY si se numeste Sony Vaio seria F. Eu am unul pe alb si este cel mai super silentios tare nici nu-ti dai seama cand e deschis sau cand este inchis, memorie 8GB, poate fi considerat cinematograf mobil, studio multimedia portabil, consola de jocuri, si sunt supra numite probabil cele mai bune laptopuri de pe piata aparute pana acum. Pretul variaza pana la 70 de milioane, eu am dat pe el 40 de milioane. Arata super bine! Merita!

| Mariaaa_5076 a răspuns:

Si greutate este de 1, 4 kg cu tot cu baterie, carcasa de carbon si din aluminiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cele mai bune laptopiri la pret in special su Acer!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am Sony Vaio si e super numa ca am dat 70 de mil pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele de la Apple sunt cele mai bune...

| Arnold_1372 a răspuns:

Eu cred ca cele m-ai tari laptopuri sunt HP, SONY, TOSHIBA si ASUS. M-ai este MEDION Akoya ce parere aveti despre marca? Eu am o parere forte buna pentru ca e fabricat de Germani.

| cost_9618 a răspuns:

De Acer nu se prea vorbeste aici dar noile modele sunt destul de bune de exemplu Aspire 5750G-2414G64Mnkk ca, calitate-pret mi se pare foarte bun si ce tot atata Sony ca Asus e poate mai bun ca Sony chiar daca nu are parte de atata atentie si la Apple si Sony platesti intai numele si dupa calitatea, Acer e cel mai acesibil la ora actuala la un pret pana in 3000 lei chiar daca unii zic ca nu.

| denismaria92 a răspuns (pentru kittyalexandra):

Nu mai vorbi daca nu ai habar..dell este printre primele firme de calculatoare/laptopuri..si nu, nu au de obicei procesor amd.

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns (pentru Madu_9584):

Ai mare dreptate eu am un laptop la fel ca al tau si merge bine. l-am luat second dar totusi se descurca super pentru ca pe el ruleaza windows 8.1 si se descurca de minune dar este cam naspa cu mem video happy