| levelup a întrebat:

Care laptopuri credeti ca sunt mai bune ca si pret calitate, cele second sau cele noi. Si de ce.
http://itzone.shopmania.biz/

7 răspunsuri:
| SomeOne_1942 a răspuns:

Evident ca cele mai bune laptopuri sunt cele noi pentru ca ai garantie la el si tu esti primul utilizator, nu sti ce a facut fostul utilizator la acesta.

la capitolul calitate e de preferat un laptop cu componente cat mai noi si bune si un pret mai mic. laptopurile se devlorizeaza foarte repede si nu se merita sa iei un laptop de top pentru ca in 2-3 luni se devalorizeaza repede si apar modele noi.

sursa: www.mini-laptop.ro

| levelup explică (pentru SomeOne_1942):

"la capitolul calitate e de preferat un laptop cu componente cat mai noi si bune si un pret mai mic."
o tampenie mai mare nici nu puteai sa spui. Unde ai vazut tu componente pentru laptop de ultima generatie adica noi si bune care sa fie ieftine? Zau ca prea este ingaduitor TPU cu voi!

| SomeOne_1942 a răspuns (pentru levelup):

Esti haios. reciteste afirmatia si daca nu te prinzi mai reciteste-o pana intelegi ideea de "de preferat"

| levelup explică:

Pentru clientii care nu au cunostinte in domeniu It va prezentam un

Ghid de cumparare laptop

Primul pas în alegerea unui laptop este situarea pe o plajă de preţuri. Există modele de la 500 RON până peste 10000 RON |poate si mai mult|.

Sunt de asemenea doua grupe mari din care puteti alege: laptopuri NOI sau laptopuri Second Hand

Daca laptopurile noi sunt produse cu componente pentru Europa de Est adica low, cele second sunt importate din tari ca Franta, Germania sau Italia deci acele laptopuri au fost fabricate pentru EUROPA DE VEST deci cu componete mult mai bune.

Sunt pareri care spun ca cele mai bune laptopuri sunt cele noi, dar asta ar putea fii usor contrazise de cei care dupa cumpararea unor laptopuri noi la preturi mici au vazut ca de fapt componentele interne nu erau chiar de ultima generatie iar caracteristicile unui laptop second mai ieftin si cu licenta windows erau mult mai performente decat ale celui nou cumparat.

Un laptop nou care sa aiba intr-adevar argumentul de BUN trebuie sa aiba un pret cuprins intre 800 si 1000 de euro altfel riscati sa dati 1500 - 2000 lei pe mai nimica.

O alta cutuma care s-a creat in randul cumparatorilor este ca un laptop nou este mai bun fata de unul second hand deoarece cel nou are si garantie. Ei bine de vreo doi ani incoace laptopurile second beneficiaza de garantie si pedeasupra poti chiar sa-ti faci upgrade al garantiei cu ce perioada vrei pana la 5 ani. Deci daca la un laptop nou care costa 1500 lei ai garantie 12 luni, la un second care costa sa zicem 1100 poti avea si 5 ani garantie.

Dar dacă preţul nu este problema atunci plecăm de la mediul în care vom folosi acel laptop. Ce dorim de la el?
In funcţie de activităţile de zi cu zi de pe laptop vă puteţi hotărî asupra unui procesor. Există atât modele care folosesc procesoare fabricate de AMD (Turion, Sempron) cât şi modele care folosesc procesoare Intel.

În cazul procesoarelor pentru notebook Intel nu prea are rival.

Dacă lucraţi des cu aplicaţii care necesită putere de procesare mare alegeţi un procesor Core 2 Duo i3 i5 i7

|ATENTIE| Pentru cei care cred ca sa te uiti la un film sau sa navigezi pe net reprezinta ceva care necesita putere mare de procesare, ganditi-va ca astfel de aplicatii se fac cu telefoane mobile care sa nu credeti ca au nu stiu ce procesor.
Dar asa suntem noi romanii, ne comparam haine second si mancare ieftina dar laptopul masina si telefonul trebuie sa fie neaparat ultimul racnet in materie.

| levelup explică:

E greu pentru tine sa vezi contradictia din ce spui pentru ca in capul tau e o contradictie totala laptop "de preferat" cu componente noi si ieftine NU EXISTA DAAAA!

| SomeOne_1942 a răspuns (pentru levelup):

Imi pare rau pentru tine ca nu sti sa apreciezi si sa intelegi anumite lucruri.

succes in viata cu aceasta atitudine happy

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/laptopuri-reducere.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa