| anonim_4396 a întrebat:

Cat de importanta este cariera? Adica poate cineva sa traiasca fara o cariera?

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

"cariera"...suna cam pompos!
e bine sa ai o meserie, sa fii bun in ceea ce faci...ai siguranta ca vei gasi un loc de munca mai usor, ca vei fii printre ultimii pe lista de disponibilizati...
dar se poate trai si fara o "cariera"...eu de exemplu nu am o meserie...si multumesc lui Dumnezeu nu mor de foame...
dar sfatul meu este sa urmezi o facultate, si cine stie poate vei avea noroc si ajungi un om mare!
dar sa nu uiti sa fii om, atunci cand vei avea un loc in lumea buna... a celor cu pozitie sociala...

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt oameni fericiti fara o cariera, gasindu-si implinire in alte aspecte ale vietii.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se poate trai si cu si fara o cariera, diferenta insa e destul de mare.

| Ana_6509 a răspuns:

Copii lui Nicolae Guta pot trai linistiti si fara cariera.

| mami a răspuns:

Da, poti trai si fara cariera pe spatele altcuiva
dar ce iti rezerva asemenea viata, nu esti implinita, stai ca trantorul si asteptzi ca cei neputinciosi sa iti vina totul de-a gata

iar intr-o zi se termina si milostenia atunci durere mare ca trebuie sa te apuci de lucru sa nu mori de foame si ce lucru? cel de jos ca ai dat cu piciorul in cariera

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este importanta pentru psihicul fiecaruia. Se poate trai fara cariera, dar nu la fel. Te simti mai important ca persoana, doar atunci cand esti si mai solicitat.

| andytza a răspuns:

Este destul de important sa ai o cariera, ai parte de multe facilitati, siguranta de a intalni persoane intelectuale. de incredere. Cu toate astea sunt foarte multe persoane care traiesc si fara o cariera, fac ceea ce stiu si ce au invatat si daca vorbim si despre aspectul financiar pot castiga si mai bine, chiar si fara cariera! Toti castigam bani pentru o paine, indiferent cum dar diferenta o face acel mic aspect pe care oamenii de rand deseori si-l amintesc cu tristete : cel care o castiga, transpirand si cel care o primeste in dar!

| Orannginna a răspuns:

Sunt persoane care se simt implinite si fara a avea o cariera, insa pentru cei mai multi dintre noi este foarte importanta. Pentru mine in prezent e locul unu, este lucrul la care ma gandesc cel mai des, trebuie sa stiu ce fac dupa ce'mi termin studiile. happy

| stetoscop a răspuns:

Depinde ce carieralaughing o cariera de piatra de exemplu mi ar aduce muti bani, cea profesionala imi "unge sufletul" tongue

| M.madallina a răspuns:

Multi pot sa traiasca si fara o cariera... dar eu sunt hotarata sa nu ma incadrez in acea categorie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Până în prezent ea ocupă locul unu în viața mea.
Pa, pa.

| Lorenyk a răspuns:

Cariera este importanta pentru statutul tau social si pentru a te aprecia tu insuti. Fara cariera poti trai, insa nu mai esti privit la fel de cei din jur si nici chiar tu nu te simti implinit cu adevarat.

| mirella25 a răspuns:

Depinde de ce loc ocupa cariera in viata fiecarui om. Pentru mine, nu este asa de importanta.