| selenem97 a întrebat:

Cat este salariul unui chimist in Romania?

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde pe cine pupa pe unde pupa dacă lucrează la stat sau chiar face ceva concret cu mâna lui pentru un particular
Depinde daca falsifica bere timbre pentru accize băuturi alcoolice
Depinde ce face pentru că și patronii îl remunerează după aportul adus.
Cunosc chimiști care fabrică medicamente la comanda pentru boli fara leac și au salariu aproximativ 1 milion de euro de la fiecare pacient scăpat de o boala deosebită.

Cunosc chimiști care fabrică vopseluri la comandă de o calitate mai buna de cat vopseaua care vine in mod original pe mașină și care poate ajunge o vopsea pentru o singură mașină și la 2000 euro

Cunosc chimișt care oferă consultanță unui restaurat ce droguri legale să pună în ciorbă că să devină oamenii dependenți
Și totul sa fie legal și are salariul doar de la un singur restaurat căruia îi oferă consultanță nu stă toată ziua acolo 1000 euro / luna

Cunosc chimist care vine o singura dată când tu deschizi o patiserie și simingerie panificație ceva și te învață fluxul tehnologic temperaturi ceștii cu glutenul rețete procese tehnologice proceduri
Și îți ia pe o singura intervenție din astea 3000 euro
Și sta cu angajații tai sa îi învețe să facă prăjiturile torturilre.

Acum depinde ce știi să faci dacă faci substanțe interesante poate găsești pe cineva să îți pună cătușele înainte să apuci sa te bucuri de încasări.

Daca faci ceva legal de exemplu la un atelier de sticlărie sa mergi sa muncești acolo cu vopseluri cot la cot cu cei ce fabrică obiecte de artizanat din sticla topita
Ei îți pot da și câte 100 euro în ziua în care au nevoie sa ii mai înveți care ceva.

| Nobody04 a răspuns:

Un chimist câștigă de obicei între 2.098 RON și 3.736 RON brut pe lună la încadrarea în acest loc de muncă.
După 5 ani în acest loc de muncă, salariul se situează între 2.287 RON și 4.137 RON pe lună, luând în considerare o săptămână lucru de 40 de ore.

| StrongHeart a răspuns:

Cand spui chimist la ce te referi? Inginer la combinat, profesor de chimie? Farmacist?(si aia stiu chimie)? Profesor universitar? Cercetator?
Termenul de chimist e destul de vag si pentru mine inseamna un om care cunoaste chimie.
Depinde unde lucrezi, daca lucrezi la un proiect mare, sa zicem, la centrala de la Cernavoda poti sa castigi destul de mult, depinde de implicarea si dedicatia pe care o depui in munca ta, asta se aplica in orice meserie.
Poti sa incerci, poate ascuns in tine sta vreun Heisenberg si nu stim noi.

Răspuns utilizator avertizat
| RxTx a răspuns (pentru DracuIa):

Tocmai la asta mă gândeam și eu să fac un club de oameni care știu să facă ceva cu mâna lor să ne întâlnim sa propunem și să facem ceva împreună

Poate că unul are utilaje altul are cunoștințe și abilități altul se pricepe la vânzări

Să facem ceva sa nu mai depindem de un angajator
Sunt satul de muncă să îi îmbogățesc pe patroni

| Micutzu_Iuly_1998 a răspuns:

In jur de vreo 2kk

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de compania sau laboratorul care-l angajeaza, putand fii oricat intre 2000 lei si 5000 lei.