| Laurapret a întrebat:

Ce as putea sa fac sa castig mai multi bani la 24 de ani? facultate am dar este inutila, imi pare rau ca am pierdut ani aiurea mergand la facultate.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa iti cauti un loc de munca, eventual pe specializarea cu care ai terminat facultatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti mai iei un job de weekend, sau un part time de seara.

| Lukasssz a răspuns:

În primul rând, nu este niciodată prea târziu să începi să construiești o carieră de succes, chiar dacă simți că ai pierdut timpul în trecut. Iată câteva sugestii pentru a-ți crește veniturile la vârsta ta:
Identifică-ți pasiunile și aptitudinile: Explorează domeniile care te pasionează și identifică-ți punctele forte și abilitățile pe care le deții. Acest lucru te poate ajuta să găsești oportunități de carieră care să se potrivească cu interesele și abilitățile tale.
Caută oportunități de angajare: Explorează diferite industrii și domenii de muncă și aplică pentru poziții care se potrivesc cu experiența și educația ta. Poți începe cu internship-uri sau poziții de nivel de intrare care îți oferă oportunitatea de a-ți dezvolta abilitățile și de a obține experiență practică.
Dezvoltă-ți abilitățile și cunoștințele: Continuă să îți dezvolți abilitățile și cunoștințele în domeniul în care vrei să activezi. Poți participa la cursuri de formare, workshop-uri sau conferințe pentru a-ți îmbunătăți calificările și pentru a-ți extinde rețeaua de contacte profesionale.
Freelancing sau lucrul independent: Dacă ai abilități într-un anumit domeniu (cum ar fi design grafic, scriere, programare etc.), poți încerca să lucrezi ca freelancer sau să îți începi propria afacere. Există multe platforme online care îți pot conecta cu potențiali clienți și proiecte.
Investește în educație financiară: Învață să gestionezi banii eficient și să investești în mod inteligent. Educația financiară te poate ajuta să înțelegi mai bine modul în care să îți administrezi veniturile și să îți creezi un viitor financiar mai stabil și mai prosper.
Fii deschis la oportunități noi: Fii deschis la noi experiențe și oportunități care pot apărea pe parcursul călătoriei tale profesionale. Fiecare experiență și fiecare obstacol poate fi o oportunitate de învățare și de creștere personală și profesională.
În final, este important să îți stabilești obiective realiste și să îți asumi responsabilitatea pentru propria ta carieră și succes. Fii perseverent, învață din greșeli și continuă să te dezvolți în direcția dorită.

| Lupică27 a răspuns:

Fara relatii, pile nu prea ai cum si fara un capital.

| Dragobeta a răspuns:

"facultate am dar este inutila"
Ce facultate ai facut? Te indrumam in functie de specializare.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Ce facultate ai facut?

| battousai77 a răspuns:

Poti merge la lucru in strainatate