| Wirusssssssss123 a întrebat:

Ce e mai bun colegiu sau scoala profesionala?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Oricare e bun, depinde ce anume ai de gând să faci tu când le termini.
După profesională nu poți urma studii superioare, decât dacă mai faci și liceul.

| Cosmin86 a răspuns:

CLAR, colegiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai69):

Pai si atunci nu e clar ca scoala profesionala e o mare prostie? Dupa cum spuneam: CLAR colegiu!

| Alverto a răspuns:

Colegiu

| mihai69 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e deloc o mare prostie, dimpotrivă, poate fi o mare oportunitate pentru un foarte bun meseriaș, dar mai puțin dotat intelectual. Știi că sunt meserii plătite mai bine decât multe altele ce necesită studii superioare?!?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici unul nu este rău. Nu se poate spune că unul e mai bun ca altul.
Ai nevoie de o educație. După o școală profesională la 17 ani ai posibilitatea unui loc de muncă. După un colegiu ești necalificat dacă nu faci și facultate sau încă altă școală.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai69):

Da, stiu, depinde de mai multi factori. Eu daca nu am facut niciodata munca fizica, nu stiu cum e.