| Novac_Valeria_1997_L3o4 a întrebat:

SALUT
vreau sa intru la un colegiu si acolo imi zice ca trebu atestat, studii medii de cultura generala, scoala profesionala se incadreaza in acestea sau numa clasele liceale?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă te referi la învăţământul din România sau la cel din Republica Moldova happy

La noi, în România, Şcoala profesională NU intră în categoria "studii medii"!
Pentru a te putea înscrie la un Colegiu sau Facultate/Universitate din România este NECESAR să fi absolvit liceul şi să fi promovat examenul de BAC!

Deci, după terminarea Şcolii Profesionale, va trebui să-ţi CONTINUI studiile, să te înscrii la LICEU, să termini 12-13 clase, să dai BAC-ul şi să-l promovezi...

Toate cele bune.