| Adiiordache a întrebat:

Ce facultate este mai simpla de urmat, medicina dentara sau medicina generala?
Este diferentiat examenul de admitere?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Eu am terminat medicina generala. Simpla nu este comparativ cu dentara, ai mult de invatat si trebuie sa iti placa sa tocesti. Este o facultate la care este nevoie sa citesti constant, altfel nu faci fata in sesiune.
Examenul de admitere este diferentiat, programa e alta, iar grilele de la dentara sunt mult mai usoare. Daca cineva face de 80 de puncte la dentara, inseamna ca e in stare de 50 la generala, asta ca sa iti faci o idee de gradul de dificultate.

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Simplu la medicina nu este, examenele sunt la fel iar primii 3 ani se face tot medicina generala la ambele. Diferenta e ca de la medicina dentara se iese direct specialist si se poate lucra pe cand de la generala mai trebuie si specializare cativa ani

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu fac pregatire pentru admiterea la medicina generala si mi s-a spus ca este mai ok admiterea la dentara. Facultatile sunt la fel de grele ca doar ambele sunt de medicina.Insa la dentara nu faci rezodentiat ceea ce e un plus, cred eu.

| christine99 a răspuns:

Simplu e ceva relativ. Mie nu mi se pare niciuna simpla.