| christine99 a întrebat:

Ce inseamna cand la o specializare din facultate apare ultima medie 5, 87? Nu era 6 media minima?

Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

6 este media minima pentru a lua bacul. Specializarile din facultate au uneori ca ultima medie de intrare o nota ca 5, 87, asta nu inseamna ca persoana care a intrat cu media respectiva nu a luat bacul, inseamna ca intrarea in facultate este pe baza dosarului avand un procent ca 50% medie bac 50% nota matematica bac, probabil respectiva persoana a luat bacul cu media 6 dar la matematica a avut 5, astfel media lui de admitere pentru facultate este 5.5.

1 răspuns:
| Alexx234qw a răspuns:

Pai poate la aceea facultate se da examen de admitere si atunci nota minima pe care o poti lua in examen (de admitere) ca sa fi admis la facultate (este ca la liceu): 5 (cinci).