| Mario1994 a întrebat:

Ce înseamnă operator calculator? Și cât câștigă un operator calculator începător cu diplomă? Și cel cu experiență?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Selectează şi verifică datele înainte de a le introduce în calculator;
preia datele de pe documentele/mediile primare şi le introduce în calculator;
corectează erorile întâlnite sau le raportează supervizorului direct;
efectuează prelucrarea primară a datelor introduse, validează și transpune datele pe suport electronic
verifică conformitatea datelor introduse în calculator, cu datele din documentele/ mediile primare;
Gestionează suporturile/ dispozitivele de stocare a datelor/ documentelor;
Salvează datele periodic sau în situații critice, le restaurează la nevoie, le recuperează la cererea utilizatorilor/ clienților, face copii de siguranță după datele salvate;
Asigură securitatea datelor introduse, a documentelor și a suporturilor/ dispozitivelor de stocare electronică;
Utilizează calculatorul și echipamentele periferice și asigură buna funcţionare şi întreţinerea acestora
Comunică eficient cu beneficiarii, analiştii, programatorii, ceilalţi specialişti IT, precum şi cu persoanele din structurile ierarhice de conducere ale organizaţiei;
Aplică procedurile de calitate, necesare pentru îndeplinirea cu succes a activităţilor;
Respectă normele generale de protecţia muncii, standardele de protecţie a mediului şi normele de securitate şi sănătate în muncă și normele de prevenire și stingere a incendiilor;

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=35799&forum=1
eu sunt din Buc, iar ca operator calc. lucrez la un minister. salariul este in functie de institutia unde lucrezi. la mine, spre exemplu, studiile medii ( pentru. ca te incadrezi cu studii medii ) ajung pana la max. 1.500 lei / luna + tichetele de masa.

| Takishima a răspuns:

Ca operator calcultor poti introduce date in Exsel, Office, etc., poti fi call center cre trebuie sa introduci sau validezi informati primite intr-un pc. Cred ca are legatura cu call center mai mult.
Poti castiga in functie de lucru, rezultate obtinute daca e munca efectuta acasa part time, sau salar mediu pe economie daca e job full time l birou. Daca ai nevoie de o limba straina se plateste mai mult.

| RobyDeveloper a răspuns:

Daca lucrezi pentru stat salariul ajunge la 1000 de euro pe luna daca prinzi experienta, pentru o firma privata se poate ajunge si la 2000 -> 2500 euro, in alta tara se castiga si 3000 -> 4000 de dolari/euro.
Un operator calculator se ocupa cu tot ceea ce tine de partea it a unei firme/companii, clienti, bugetul care intra pe zi/saptamana, ce s-a vandut, cam tot, daca le ai cu developatul (creatul unei baza de date, programe, etc) poti castiga si mai mult in acest timp.

| Hammurabi a răspuns (pentru RobyDeveloper):

Pe bune? 1000, 2000, 2500 euro? De unde scoateti frate cifrele astea? Sau doar va dati cu parerea asa ...aiurea. Un operator calculator care de multe ori poate fi cam acelasi lucru cu secretara (la firmele private) abia de are salariul putin mai mare ca salariul minim pe economie.
Cel care creaza softuri si baze de date nu e operator, man. Mai documenteaza-te ca induci lumea in eroare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RobyDeveloper):

Confunzi grav operatorul calculator (ala de baga niste date intr-un excel) cu programatorul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RobyDeveloper):

Du-te si plimba ursul un pic cu scorurile alea. Operator, nu programator in puii mei! Si o secretara poti sa ii pui in contract ca e operator calculator ca sa se simta mai importanta...

| DumitrelGheorghe a răspuns:

Ce înseamnă operator calculator?