| Fernando9Torres a întrebat:

Ce înseamnă sa ai la job programul: săptămâna scurtă cu săptămână lungă? (cât se lucrează intr-o săptămâna și cât in alta? E aia cu 1 zi lucru 1 pauza?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu ar trebui să ne spui ce-ți propune angajatorul, vezi contractul

| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil o saptamana 8 ore si o saptamana 12 ore?
Desi nu stiu daca e legal asa.
Dar de ex am o prietena educatoare care lucreaza o saptamana de la 8 la 15 si o saptamana de la 8 la 19. De luni pana vineri. Totusi mi se pare mult.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Extrem de mult. Nu este normal. Mai sta în picioare doamna? Mai ales ca lucrează cu copiii.

| Lizuca1234 a răspuns:

Teoretic înseamnă că o săptămână lucrezi maxim 3 zile și asta automat la 12 ore, spre exemplu luni, miercuri și vineri de la 9-21 iar săptămâna următoare, lucrezi marți, joi și weekend. De regula astea sunt programe de munca de Mall-uri.

| Violleta2022 a răspuns:

In general apar asemenea "saptamani scurte", cand este cate o zi sau doua de sarbatoare nationala si saptamana se scurteaza cu 1-2 zile.
De exemplu, saptamana in care pica Pastele, este mai scurta cu 2 zile, sau de Sf Marie- 15 august, saptamana aceea are 1 zi libera, deci se munceste numai 4 zile lucratoare, din 5.
Si asa mai departe.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Lizuca1234):

E tanara. Zice ca e foarte obositor mai ales ca acum a luat grupa mica si sunt copii foarte mici cu care te intelegi greu si sunt si cei mai galagiosi

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Chiar dacă e tânără, pana la urma va claca. Acest program e mult, mult prea solicitant.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Deja lucreaza de 6 ani acolo. Eu una nu as rezista

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici eu nu as rezista. adica... rezisti un an, doi, dar ea e deja eroina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi șefu ce ți-a zis?