| Fernando9Torres a întrebat:

Exista vreo alternativa mai buna a programului de lucru de "2 zile lucrezi-2 liber"? Cred ca știm deja ca sunt multe companii in care se lucrează in formula asta(mai ales HORECA). In momentul de fata am programul de "săptămâna scurta-săptămâna lunga+intermediar(5 zile/săptămâna-2 zile săptămâna-3 zile/săptămâna)" dar suntem 3 indivizi. Am înțeles ca or sa mai angajeze un al 4-lea și sa trecem la 2-2. Faza nașpa aici e ca, de ex, nu o sa mai prinzi nici un weeekend întreg liber.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai spus intre ce ore se desfasoara activitatea.
Una e un serviciu asigurat 24/7, alta e un restaurant care deschide la 7 si inchide la 23.
In cazul restaurantelor, se poate aplica si lucrul in schimburi, dar nu prea se aplica din cauza bucatarilor-sef, care ar trebui sa isi predea gestiunea la fiecare sfarsit de tura. De aia se prefera ture de zile intregi.
Programul normal trebuie sa se incadreze in 160-180 de ore pe luna, in functie de zilele lucratoare. Ce e peste se plateste mai mult, dupa lege.

| Fernando9Torres explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Horeca. N-am zis ca nu o sa se plătească ce e suplimentar. Doar ca sefii ne-au dat posibilitatea sa ne facem noi un program

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Horeca inseamna hoteluri restaurante, cafenele, baruri, etc.
La receptie, curatenie, termoficare, intretinere samd, se practica 12/24 12/48. De aia am intrebat de program.
La restaurante, cred ca 2 cu 2 e cea mai ok varianta. Reusesti sa lucrezi cele doua zile grele, apoi te relaxezi 1-2.
Varianta usoara ar fi schimburi de 6-8 ore, un schimb dimineata si unul seara, dar cum spuneam, pentru bucatari ar fi nasol sa isi predea gestiunea atat de des. Mai ales ca schimbul s-ar petrece undeva pe la amiaza, cand ar trebui servit pranzul.

| Catrice a răspuns:

Nașpa,alt job.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai auzit de clasicul 9 to 5?

| Fernando9Torres explică (pentru Frank51):

Lucrez de la 8-4 și am 4. 000lei. Urmează sa se mărească programul + 1500+ la salariu? Dar ne lasă sa facem programul cum vrem noi iar colegii au propus 2-2(2 zile lucrezi 2 nu) și as vrea alta varianta mai easy

| Frank51 a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Când sunteți mai mulți trebuie să votați, degeaba îți dorești tu ceva dacă restul nu. 2 cu 2 este mai nasol pentru că lucrezi 12 ore, eu aș rămâne la 8-4.

| Brizbriz a răspuns:

Ce job ai, la ce firma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu credeam ca nu este legal, dar tu zici ca-s multi care lucreaza astfel. Cred ca te referi la cel cu cate 16 ore de munca? Partea buna este da ca iti pica weekend liber(cele 2 zile) dar pentru tine toata saptamana este asa. Acum depinde si de familie, ce program au si ei, ca uneori vei munci tot weekend si nu ii vei mai vedea. Si n-am inteles ce-i cu cele 5 zile, eu zic ca tot programul de 8 ore dimineata/ seara, e cel bun, dar e cam incomod pentru cel de pe "tura cealalta".

| Fernando9Torres explică (pentru anonim_4396):

In domeniul Horeca, cam asta e programul. Sa explic faza cu 5. Ai așa:
Săptămâna lunga lucrezi: luni, marti, vineri-duminica.
Săptămâna scurta: miercuri-joi.
Intermediar: vineri-duminica.
Eu am întrebat(pentru cei ce lucrează in domeniu) dacă ei fac altfel așa încât sa prindă 3 zile libere(in Weekend)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Adica, sa lucrezi o data 2 zile, si alteori cate 3?
La cate 2 zile ar fi luni&marti lucrezi, miercuri si joi ai liber. vineri si sambata lucrezi iarasi, duminica si luni - liber. marti&miercuri- lucrezi. joi & vineri = liber. sambata & duminica = lucrezi. apoi e invers. Dar tu zici ca ai un altfel de program, cu motivul ca sunteti putini, de care eu nu am auzit. Iar tu daca te duci alea 3 zile de "weekend" in fiecare saptamana, evident ca "tura cealalta" are liber, dar tu probabil nu vorbesti cu ei, si poate ai un program ciudat.